لوگو

موفقیت مالی

چگونه درست سرمایه گزاری کنیم و بیندیشیم تا به موفقیت مالی برسیم

پولِ گورِ بابات!

آفتاب پشت سرتان را می سوزاند. دهان تان مثل کاغذِ سمباده خشک شده است‌. آخرین قطره آبِ همراه تان را دو روز قبل نوشیده اید. دقیقا در چنین لحظه ای برای یک لیتر آب حاضرید چقدر خرج کنید؟
بعد از رفع تشنگی، برای لیتر دوم و سوم حاضرید چقدر پرداخت کنید؟

احتمالا تمام پس اندازتان به اضافه حقوق بازنشستگی و ویلای تعطیلات تان را برای لیتر اول می دهید. هر لیتر اضافه ای از آب، برای شما مطلوبیت کمتری نسبت به قبلی دارد و از یک جایی به بعد هیچ مطلوبیتی نخواهد داشت. اقتصاددانان به این می گویند کاهش مطلوبیت نهایی.

این موضوع تقریبا در مورد تمام کالاها از جمله آب، لباس، کانال های تلویزیونی و بیشتر از همه در مورد پول صادق است. سوال این است که سالانه چقدر باید درآمد داشته باشید تا احساس کنید درآمدِ اضافه تر از آن، دیگر تاثیری بر حال خوبتان ندارد؟

اگر در فقر زندگی می کنید، پول نقشی بسیار اساسی دارد. مشکلات مالی بدبختی مطلق هستند. در صورت داشتن درآمدِ بیشتر از حد متوسط، تاثیر درآمد اضافه روی حس خوشبختی به صفر می رسد و حتی اگر درآمد میلیون دلاری داشته باشید، همان صفر می ماند.
در یک تحقیق مشهور، محققان میزان رضایت از زندگی برندگان لاتاری را بررسی کردند. فقط چند ماه پس از بُرد بزرگ شان، میلیونرهای جدید در هیچ زمینه خاصی احساس خوشبختی بیشتری در مقایسه با گذشته شان نداشتند.

در واقع به محض برآورده شدن نیازهای اولیه، افزایش تدریجی درآمد تاثیری بر میزان رضایت از زندگی نمی گذارد. پس چرا ما تا این اندازه تمایل به میلیونر شدن داریم؟ دلیل اصلی این است که ثروت یک امر نسبی است نه مطلق.
تصور کنید قطعه زمین خوبی را خریده اید و در آن خانه بی نظیری ساخته اید. یک سال بعد، یک نفر دیگر در همسایگی شما زمینی را خریداری می کند و خانه ای آن چنان مجلل می سازد که خانه شما در برابرش مثل آلونک به نظرمی رسد. چه اتفاقی می افتد؟
میزان رضایت از زندگی تان کاهش می یابد، اگرچه هنوز هم زندگی بسیار خوبی دارید.

پول یک امر نسبی است. نه فقط در قیاس با دیگران، بلکه در مقایسه با گذشته خودتان در گذشته.
اگر بالای خط فقر باشید، میزان ثروتمندبودن شمابه نحوه تفسیرتان بر می گردد. اما این خبر خوبی است، چون به این معنی است که به خودتان بستگی دارد که پول می تواند خوشحال تان کند یا نه.

چند قانون سرانگشتی در مورد پول وجود دارد:

عده ای اولین قانون را “پولِ گورِ بابات” نامیده اند. این پول پس اندازی است که به شما اجازه می دهد بدون اینکه در تنگنای مالی قرار بگیرید، هر موقع خواستید از شغل تان استعفا بدهید. مثلا معادل یک سال حقوق. مهم تر از استقلال مالی، پول گور بابات به شما اجازه می دهد بی طرفانه ببینید و فکر کنید. اگر هنوز این پول را پس انداز نکرده اید، هزینه های ثابت تان را پایین بیاورید.

دوم، به نوسانات اندک درآمد و دارایی تان واکنش نشان ندهید و اصلا اجازه ندهید چنین چیزهایی نگران تان کند.

سوم، خودتان را با افراد ثروتمند مقایسه نکنید. اگر مجبور به مقایسه هستید، خودتان را با آنهایی مقایسه کنید که کمتر از شما دارند؛ اما بهتر است که اصلا خودتان را با کسی مقایسه نکنید.

چهارم، حتی اگر ثروت زیادی دارید، ساده زندگی کنید. ثروت موجب حسادت دیگران می شود. اما اگر میلیونر باشید، تحسین برانگیزتر است اگر قایق تفریحی نخرید و ساده زندگی کنید.

در واقع هر زمان که خط فقر را پشت سر گذاشتید و به عنوان پشتوانه، مقداری پس انداز کردید، پول دیگر جزء عواملی که در زندگی خوب تاثیرگذار هستند، به شمار نمی آید. بنابراین به جای حرص زدن برای جمع کردن پول، روی سایر عوامل کار کنید‌.
موفقیت واقعی، چیزی غیر از مسائل مالی است.

پیاده سازی ایزو و مشاوه  جهت اخذ گواهینامه ایزو معتبر را از گروه متخصص آریان گستر بخواهید .

 

مشاوره HSE

مشاوره ایزو

شماره های تماس:02177959675    02177942240

@Aryangostarc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *