رویکرد سنتی ساخت مدل‌های SD

رویکرد سنتی ساخت مدل‌های SD

رویکرد سنتی ساخت مدل‌های SD

رویکرد سنتی ساخت مدل‌های SD را در متن زیر مطالعه بفرمایید:

♦ شبیه به چیزی است که به عنوان فرایند آبشاری (waterfall process) برای توسعه‌ی سیستم‌های اطلاعاتی (information systems :IS) شناخته می‌شود، یک پروژه با توافق بر محدوده سیستم نهایی آغاز می‌شود و سپس تلاش می‌کند تا چگونگی عملکرد سیستم برای پوشش آن محدوده را مشخص کند، این فرآیند تمام ذی‌نفعان از جمله رهبران ارشد را برای حل مسئله در بر می‌گیرد.

محدوده و طرح

♦ زمانی که کل محدوده و طرح مورد توافق قرار گرفت، برنامه‌نویسان شروع به ساخت مدل می‌کنند،آن‌ها باید در فرآیند طولانی کدنویسی، تست و بازبینی با همه‌ کسانی که به نحوی در سیستم‌ درگیر هستند در تعامل باشند تا به سیستمی که مد نظر ذی‌نفعان است، دست یابند.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند.
دوباره‌ کاری و تناقض

♦ این رویکر مزایایی دارد مثل بررسی و کنترل طراحی کلی سیستم و جلوگیری از دوباره‌ کاری و تناقض بین تحولات مرتبط. اما مشکلات جدی‌ نیز دارد. از جمله اینکه بسیار زمان‌بر بوده و نیاز به کار بیش از حد از تعداد زیادی از کاربران، از جمله رهبران ارشد دارد. تسهیل فرآیند اولیه هدف‌گذاری فقط توسط خبرگان با تجربه می‌تواند انجام بپذیرد و از آنجا که طراحی اولیه باید درباره راه حل نهایی گمانه‌زنی کند، نتایج حاصل ممکن است نیازهای کاربر را برآورده نکند و یا قسمت‌های مهم سیستم ممکن است کار نکند.

کاربران واقعی

♦ انجمن سیستم‌های اطلاعاتی با شناسایی یک رویکرد چابک توسعه‌ سیستم به این مشکلات پاسخ داد،در این رویکرد، ابتدا در همکاری نزدیک با کاربران واقعی به سرعت یک راه حل ساده و کارآمد ساخته می‌شود. سپس این نمونه اولیه بازبینی و اصلاح می‌شود تا سیستم مهم‌ترین الزامات را پوشش دهد- ممکن است همه‌ آنچه که ذی‌نفعان به صورت ایده‌آل می‌خواهند را انجام ندهد.

مشاوره EFQM با آریان گستر
سیستم‌های اطلاعاتی

♦ بسیاری از مدل‌های SD مشکلات مشابه با سیستم‌های اطلاعاتی بر پایه فرآیند آبشاری دارند، زمان و انرژی زیادی می‌طلبند و به طور کلی نیازمند مدل‌سازان و تسهیل‌کننده‌های باتجربه هستند. مدل‌های حاصل ممکن است پاسخ‌گوی نیازهای کاربران نباشد یا برای درک و استفاده خیلی پیچیده باشند.

نقشه‌ برداری کیفی

♦ نقشه‌برداری کیفی اولیه (معادل مرحله اولیه هدف‌گذاری سیستم‌های اطلاعاتی) نمی‌تواند مورد اعتبارسنجی قرار گیرد، لذا مدل‌هایی که از آن‌ها پدید می‌آید ممکن است خطاهای‌ اساسی داشته‌باشند- مانند لحاظ کردن عناصر و روابط علی که در دنیای واقعی وجود ندارد و یا نادیده‌ گرفتن عناصر و روابط مهمی که در دنیای واقعی وجود دارند (به عنوان مثال در نظر نگرفتن سیاستگذاران در یک مدل شرکت بیمه!).

رویکرد چابک

♦ SD چابک شباهت نزدیکی با رویکرد چابک توسعه‌ سیستم‌های اطلاعاتی دارد، به ویژه در یک مدل کاری که با مساله‌ جهان واقعی انطباق داشته و به تدریج توسعه یابد که در طی آن همواره یک مدل معتبر در حال کار در دسترس است.

 

لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
رویکرد سنتی
Description
نقشه‌ برداری کیفی ♦ نقشه‌برداری کیفی اولیه (معادل مرحله اولیه هدف‌گذاری سیستم‌های اطلاعاتی) نمی‌تواند مورد اعتبارسنجی قرار گیرد، لذا مدل‌هایی که از آن‌ها پدید می‌آید ممکن است خطاهای‌ اساسی داشته‌باشند- مانند لحاظ کردن عناصر و روابط علی که در دنیای واقعی وجود ندارد و یا نادیده‌ گرفتن عناصر و روابط مهمی که در دنیای واقعی وجود دارند (به عنوان مثال در نظر نگرفتن سیاستگذاران در یک مدل شرکت بیمه!).
Author
Publisher Name
آریان گستز
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *