تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

تعریف تضمین کیفیت، کنترل کیفیت، مدیریت کیفیت:

مزلب زیر اطلاعاتی را در مورد تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت ارائه می نماید.

تضمین کیفیت: تضمین کیفیت (QA) هر فرآیند سیستماتیک تعیین اینکه محصول یا خدمات مطابق با الزامات مشخص شده است.   QAضوابط و مقرراتی را برای توسعه و ساخت محصولات معتبر ایجاد و حفظ می کند. یک سیستم تضمین کیفیت به منظور افزایش اعتماد به نفس مشتری و اعتبار شرکت است، در حالی که  بهبود کارایی، شرکت را برای رقابت بهتر با دیگران قادر می سازد.

کنترل کیفیت: کنترل کیفیت این است که “بخشی از مدیریت کیفیت متمرکز بر رعایت الزامات کیفیت” می باشد. در حالی که تضمین کیفیت مربوط به نحوه انجام یک فرایند یا نحوه تولید آن است، کنترل کیفیت بیشتر جنبه بازرسی مدیریت کیفیت را دارد.

مدیریت کیفیت: کیفیت به عنوان آمادگی برای استفاده، انطباق با الزامات و اقدام به تعالی سازمان تعریف شده است. با وجودی که مفهوم کیفیت از زمان های اولیه وجود داشته است، مطالعه و تعریف کیفیت تنها در قرن جاری برجسته شده است.

سیستم مدیریت کیفیت شامل تمام فعالیت های کلی مدیریتی است که خط مشی های کیفی، اهداف و مسئولیت ها و اجرای آنها را تعیین می کند. همانطور که ایزو 9001 توضیح می دهد، یک سیستم مدیریتی ابزارهایی را برای ایجاد یک خط مشی و اهداف و دستیابی به این اهداف فراهم می کند.

برای مشاوره ایزو با آریان گستر تماس حاصل فرمایید.

در مسیر موفقیت با ما همراه شوید.

مشاور  EFQM تخصص ماست.

02177942240-77959675

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *