تصمیم‌گیری و خطاهای تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری و خطاهای تصمیم‌گیری را در متن زیر می توانید دنبال بفرمایید:

۱ – نظریه در‌گیری

(Involvement Theory).

♦این نظریه بیان می‌کند که وقتی ما از نظر احساسی در وضعیتی درگیر هستیم، تمایل بیشتری به تصمیم گیری احساسی داریم، بنابراین عوامل عقلانی و فکری کمترین اثر را در تصمیم‌گیری ما دارد، با استفاده از این اثر ممکن است که افراد دیگر بر تصمیمات ما اثر گذارند.

۲ – اثر اطمینان کاذب

(Pseudo certainty effect)

♦اساسا این تئوری بیان می‌کند که ما در تصمیم ‌گیری تمایل داریم تا نشانه‌ای برای اطمینان بیابیم، حتی اگر واقعا احتمال گزینه‌ای که به ما عرضه می‌شود را نتوانیم درک کنیم.

۳ – اثر کمیابی

(Scarcity Effect)

♦زمانی که ما می‌خواهیم چیزی را راحت تر به دست آوریم و از اینکه فرصت را از دست دهیم ناراحت می‌شویم آنگاه این اثر ظاهر می‌شود، این اثر معمولا در فروش تحت عنوان فروش لحظه آخر یا پیشنهادهای با زمان محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشاوره استراتژی با آریان گستر
۴ – اعتبار منبع

(Source Credibility)

♦تصمیم‌های ما می‌توانند به سادگی تحت تاثیر افراد دوست داشتنی، معتبر و جذاب قرار بگیرند، بنابراین، هنگامی که شخصی تلاش می‌کند تا شما را برای تغییر عقایدتان در تصمیم‌گیری متقاعد کند، مکث کنید و مطمئن شوید که شما فقط به واسطه جذابیت فیزیکی، اعتبار یا کشش شخصی او از مسیرتان منحرف نمی‌شوید.

۵ – معمای هزینه اضافی

(Sunk Cost Dilemma)

♦این زمانی است که ما به سرمایه‌گذاری قابل توجهی(از نظر زمانی، پولی یا…) در چیزی یا کاری پرداخته‌ایم و برای ما ناخوشایند است که از سرمایه‌گذاریمان دست بکشیم، هرچند که امکان از دست دادن چیزهای بیشتری در ادامه فرآیند وجود داشته باشد.

 

لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
خطاهای تصمیم‌گیری
Description
۵ - معمای هزینه اضافی (Sunk Cost Dilemma) این زمانی است که ما به سرمایه‌گذاری قابل توجهی(از نظر زمانی، پولی یا...) در چیزی یا کاری پرداخته‌ایم و برای ما ناخوشایند است که از سرمایه‌گذاریمان دست بکشیم، هرچند که امکان از دست دادن چیزهای بیشتری در ادامه فرآیند وجود داشته باشد.
Author
Publisher Name
آریان گستز
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *