به تیم‌خود آزادی عمل بدهید

به تیم‌خود آزادی عمل بدهید

←به تیم‌تان آزادی عمل بدهید و برای الگو گرفتن متن زیر را مطالعه بفرمایید:

←حداقل از زمان فردریک تیلور، پدر مدیریت علمی،«کنترل» محور اصلی سازمان‌ها بوده است: کنترل هزینه‌ها،قیمت‌ها،سرمایه‌گذاری و مخصوصا افراد،به نظر می‌رسد که کنترل آن چیزی است که یک مدیر باید انجام دهد:ایجاد اهداف،نظارت بر تبعیت بر روش‌های کار، هدایت و شکل‌دهی آینده کسب‌و‌کار.

هزینه‌های جدی

←با آنکه به نظر می‌رسد کنترل از بالا به پایین،به‌خصوص برای رئیس شرکت،ضروری است،اما این نوع کنترل هزینه‌های جدی به همراه دارد که بسیاری از آنها از معرض دید پنهان هستند،علاوه بر این،یک جایگزین وجود دارد؛ یک جایگزین واقعی و عملی.

ساختارهای کتترلی خود را زیر سوال برده

←این جایگزین طی دهه‌ها در شرکت‌های مختلف در سراسر جهان کار کرده است و به‌طور خاص در فرانسه،عهده‌دار شروع یک جنبش بوده است،شرکت‌هایی به بزرگی میشلن (شرکت تایرسازی) و کارفور (شرکت خرده‌فروشی) ساختارهای کنترل خود را زیر سوال بردند و با جایگزینی آنها نتایج واقعی به‌دست آوردند،این جایگزین هرگز یک نام خاص نداشته است؛اما اخیرا این موضوع بیشتر برای عموم مطرح شده و آن را آزادسازی شرکتی (corporate liberation) می‌نامیم.

این ایده را می‌توان به سادگی بیان کرد:

←یک شرکت آزاد که به کارمندانش اجازه می‌دهد تا آزادی و مسوولیت انجام فعالیت‌هایی را داشته باشند که از نظر آنها نه مدیران‌شان برای شرکت بهترین تصمیم ممکن است،البته این به آن معنی نیست که این شرکت‌ها مدیریت نمی‌شوند. بلکه برعکس،فعالیت‌های خاصی که از صد شرکت آزاد مشاهده‌ کرده‌ایم،چیزی خلاف این را اثبات می‌کند.

به‌عنوان مثال

←هر روز صبح، مدیر چنین شرکتی خواهد پرسید که آیا چیزی وجود دارد که تیم او را از انجام بهترین عملکردش بازدارد،ممکن است این مساله چندان غیرمعمول به نظر نرسد اما نکته اول این است که وقتی تیم او یک مشکل یا یک فرصت را به اشتراک می‌گذارد،یک راه‌حل ارائه نخواهد داد،در عوض،او از آنها می‌خواهد تا راه‌حل خودشان را پیدا کنند وقتی یک پروژه جدید شروع می‌شود،مدیر آن برنامه‌ای برای انجام آن پیشنهاد نمی‌کند؛در عوض، از تیم می‌خواهد این کار را انجام دهند.

در ایجاد این انتخاب‌ها، او دو نکته اساسی را رعایت کرد

←او به‌جای اینکه به‌عنوان یک ناظر بر تیمش نظارت کند،خودش را در خدمت تیمش قرار می‌دهد و این کار در عوض اثر مستقیمی بر رفتار تیمش دارد:این کار آنها را آزاد می‌گذارد تا به‌جای اینکه منفعلانه منتظر دستور از بالا باشند،ابتکار و خلاقیت‌شان را به‌کار گیرند.

انسان‌ها نیازهای روان‌شناختی همگانی معینی دارند:

←نیاز به رفتار برابر،نیاز به رشد شخصی و تمرین خودرهبری. هر کدام از این نیازها بارها و به‌طور سیستماتیک با سلسله‌ مراتب مدیریتی «دستور و کنترل» انکار شده‌اند،شاید مهم‌ترین منفعت آزادسازی یک سازمان،خلق محیطی است که به‌جای سرکوب این نیازهای همگانی، آنها را تامین کند.

بنابراین

←یکی از قابل‌توجه‌ترین یافته‌ها در مورد شرکت‌های آزاد، میزان بی‌نهایت بالای تعهد و انگیزه ذاتی بین کارمندان است،در واقع،در شرکت‌های آزاد، کارمندان غیرمتعهد بسیار کمی باقی می‌مانند و کارمندان مسموم خودشان شرکت را ترک می‌کنند. در نتیجه به بهره‌وری تیمی بالاتر و عملکرد شرکتی بهتر می‌انجامد.

سخن آخر

←اما آزادسازی یک شرکت سنتی ساده نیست،برخی مدیران برای دستیابی به چنین مهارت‌هایی نیاز به آموزش دارند؛ مهارت‌هایی که آنها را از گفتن بایدها و نبایدها به کارمندان بازدارد و در عوض هنر گوش دادن را به آنها بیاموزد.

←جهت  مشاور ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

←02177942240-77959675

←مشاوره استراتژی با آریان گستر

←در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

 

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
آزادی عمل
Description
بنابراین یکی از قابل‌توجه‌ترین یافته‌ها در مورد شرکت‌های آزاد، میزان بی‌نهایت بالای تعهد و انگیزه ذاتی بین کارمندان است،در واقع،در شرکت‌های آزاد، کارمندان غیرمتعهد بسیار کمی باقی می‌مانند و کارمندان مسموم خودشان شرکت را ترک می‌کنند. در نتیجه به بهره‌وری تیمی بالاتر و عملکرد شرکتی بهتر می‌انجامد.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو