بازگشایی اقتصاد بعد از بحران کرونا

بازگشایی اقتصاد بعد از بحران کرونا

چگونگی بازگشایی اقتصاد بعد از بحران کرونا

دیروز پل رومر، برنده ی نوبل 2018، در مورد استراتژی بهینه بازگشایی اقتصاد بعد از بحران کرونا صحبت می کرد، ویدئوش اینجا هست.

من چند نکته ی مهم حرف هاش را خلاصه می کنم چه بسا برای ایران مفید باشد:

♦ مهم ترین کار، تست کردن افراد به صورت گسترده هست تا کم کم بتوان اقتصاد را از حالت تعطیلی گسترده به روال عادی بازگرداند، تست هر کس که مثبت باشه، ایزوله اش می کنیم تا 14 روز.

حساب سرانگشتی

♦ هر روز حدود 7 درصد جمعیت را به صورت تصادفی تست کنیم،با یک حساب سرانگشتی نشان داد که این طوری نرخ انتقال بیماری (یعنی یک فرد جدید ناقل به طور متوسط چند نفر را آلوده می کنه) را به زیر 1 می رسونیم و می تونیم به سرعت روند بیماری را کاهشی کنیم.

به صورت غیر تصادفی هم می شود تست کردن را انجام داد:

♦ بر اساس موقعیت جغرافیایی (شهر یا محله هایی که مساله فراگیره): من فکر می کنم تست بر اساس موقعیت جغرافیایی بهترین و کم هزینه ترین راه است تا اینکه تعداد تست هامون به اندازه کافی زیاد بشه.

بر اساس شغل:

یعنی کسانی را که در بخش هایی که بیماری را بیشتر انتقال می دهند شاغل هستند، زودتر و بیشتر تست کنیم (مثال بارزش شاغلین بخش بهداشت و درمان).

با contact tracing:

♦ رومر در این مورد نظر مثبتی نداشت به خصوص در موقعیتی که مریضی نسبتاً فراگیر شده. دلیلش هم این بود که در چنین شرایطی نتیجه خیلی تفاوتی با نمونه گیری تصادفی نداره ولی در عوض منجر به بحث های وقت گیر در مورد حریم خصوصی می شه (در مورد ایران، اینکه این بحث ها مانع جدی خواهد بود یا نه را نمی دانم).

به صورت داوطلبانه

♦ بعد از تست کردن، هر کس نتیجه اش مثبت شد باید ایزوله بشه،چگونه می توانیم اعمال قانون کنیم؟ اول به صورت داوطلبانه باشه و توجیه کنیم که ممکنه حتی اعضای خانواده خودتون را آلوده کنید،من فکر می کنم روش داوطلبانه تا حد خوبی جواب میده اگر مردم بدانند که واقعا آلوده هستند. می شود با بیمه بیکاری یا حمایت های مشابه هم در این دوران‌ انگیزه ایجاد کرد که شرایط ایزوله را رعایت کنند.

روش های دیگر اعمال قانون:

مثلاً به رستوران می گوییم که فقط مشتریانی که نتیجه تست منفی دارند اجازه دارند که از رستوران استفاده کنند (مثلاً عکس همه ی آدم های تست منفی را در یک وبسایت مرکزی بگذاریم که رستوران دار و‌ همه افراد بتوانند چک کنند که فردی که وارد می شود تست شده و ناقل ویروس نیست).

روش های داوطلبانه

♦ من احساس می کنم روش هایی که مردم را روبروی مردم قرار می دهد در اولویت نیستند،باید از مجموعه ای از روش های داوطلبانه و سیاستی استفاده کرد.

باز گشایی کارهای ضروری

♦ چگونه از حالت تعطیلی کامل به تست فراگیر برویم؟ از باز گشایی کارهای ضروری تر شروع می کنیم و به ترتیب می رویم سراغ کارهای کمتر ضروری.

در حال حاضر:

♦ باید ظرفیت تست کردن را تا جای ممکن افزایش بدهیم. افزایش ظرفیت کاملاً به هزینه های وحشتناکی که اقتصاد داره از تعطیلی متحمل می شه می ارزد. هر چه هم تاخیر بیندازیم، بدتر میشه.

انتقال بیماری

♦ برای انتقال بیماری مانع ایجاد کنیم. یکی از ساده ترین راه ها ماسک زدن است (فرد باید ماسک بزند نه برای اینکه خودش نگیرد، بلکه برای اینکه به دیگران انتقال ندهد).

 

جهت مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند.

لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

جهت ارائه خدمات مشاوره ایزو می توانید با شرکت آریان گستر ارتباط برقرار کنید:

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
بازگشایی اقتصاد
Description
به صورت داوطلبانه ♦ بعد از تست کردن، هر کس نتیجه اش مثبت شد باید ایزوله بشه،چگونه می توانیم اعمال قانون کنیم؟ اول به صورت داوطلبانه باشه و توجیه کنیم که ممکنه حتی اعضای خانواده خودتون را آلوده کنید،من فکر می کنم روش داوطلبانه تا حد خوبی جواب میده اگر مردم بدانند که واقعا آلوده هستند. می شود با بیمه بیکاری یا حمایت های مشابه هم در این دوران‌ انگیزه ایجاد کرد که شرایط ایزوله را رعایت کنند.
Author
Publisher Name
آریان گستز
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *