لوگو

ایمنی تخریب

در این متن اطلاعاتی در رابطه با ایمنی تخریب بررسی شرایط و روش انجام آن ارائه شده است:

تأمین اطلاعات

پیمانکاران تخریب می بایست از اطلاعات کافی برای انجام کار برخوردار باشند. کارفرما می بایست از تهیه جزئیات کاربری قبلی ساختمان برای پیمانکار اطمینان حاصل کند تا روش مناسب تخریب انتخاب و اقدامات لازم در هنگام وقوع حادثه ناشی از مواد خطرناک ارائه شده باشد. در صورتی که ساختمان برای مدت زیادی غیرقابل استفاده بوده و تهیه اطلاعات موردنیاز مقدور نمی باشد، این اطلاعات می بایست توسط کارشناسی واجد صلاحیت از طریق انجام بررسی دقیق سازه انجام گیرد.

بررسی شرایط تخریب

پیمانکاران می بایست اطمینان حاصل کنند اطلاعات تهیه شده در شناسایی شرایط سازه کافی باشد و امکان شناسایی مشکلات احتمالی و ریسک های ناشی از مواد خطرنام یا قابل اشتعال را فراهم کند. پیمانکاران می بایست اجازه ورود به کل کارگاه برای انجام بررسی اولیه را داشته باشند، همچنین تدوین روش مورد نیاز برای انجام پروژه تخریب می بایست کلیه اقدامات لازم برای مقابله با هرگونه خطرات احتمالی را تحت پوشش خود قرار دهد.

ماده 192 آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی: قبل از اینکه عملیات تخریب شروع شود، باید بازدید دقیقی از کلیه قسمت های ساختمان در دست تخریب به عمل آمده و در صورت وجود قسمت های خطرناک و قابل ریزش، اقدامات احتیاطی از قبیل نصب شمع، سپر و حایل ستون های موقتی جهت مهار آن قسمت ها به عمل آید.

روش انجام کار

پروژه تخریب می بایست روش هایی که کار در ارتفاع لازم و ضروری است در نظر داشته باشد. در صورتی که این امر محقق نگردد، روش هایی از قبیل فروریزش کنترل شده، که کار در ارتفاع را کاهش داده و مواجه با خطری که متوجه کارگران است را محدود می کند. استفاده از ماشین تخریب، بازوی فشاردهنده (پیش رانه) می تواند کار در ارتفاع را غیر ضروری کند اما پیمانکار می بایست اطمینان حاصل کند محیط کافی برای انجام ایمن پروژه وجود دارد و تجهیزات قادر به انجام وظیفه مورد نظر هستند.

سایر روش های تخریب تا اندازه ای کار در ارتفاع را در بر خواهند گرفت و پیمانکاران می بایست اطمینان حاصل کنند زمانی که کار نمی تواند بطور ایمن انجام گیرد، سکوهای کاری می بایست تدارک دیده شوند. سکوهای کار می تواند از لوله یا اتصالات سیستم های اختصاصی یا سکوهای کاری متحرک فراهم گردد. در جایی که استفاده از چنین سکوهای کاری امکانپذیر نیست، تورهای ایمنی یا یراق (هارنس) ایمنی می بایست استفاده گردد. طرح کلی روش می بایست شامل جزئیات اقدامات مناسب برای اطمینان از انجام ایمن کار در ارتفاع باشد.

جهت مشاور OHSAS 18001 کارشناسان آریان گستر پاسخگوی شما می باشند.
02177942240-77959675
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.
مشاوره ایزو 14001 تخصص ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *