ایزو 10668 ISO

ایزو 10668:

ارزیابی نام تجاری ایزو 10668 – الزامات ارزیابی برند پولی یک مشخصه توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) برای روش ها و روش های اندازه گیری ارزش یک نام تجاری است. این استاندارد توسط کمیته فنی ISO / TC 289 توسعه یافته است. ایزو 10668 برای اولین بار در سپتامبر 2010 منتشر شد.

ایزو 10668 یک متا استاندارد(فرا استاندارد) است که به طور خلاصه اصولی را که باید دنبال شود و انواع کارهایی که در هر ارزیابی برند انجام می شود، مشخص می کند. این خلاصه ای از بهترین تجربه موجود است و عمدا از مراحل و الزامات روش های متدولوژیک اجتناب می کند. به همین ترتیب ISO 10668 به تمامی روش های و روش های ارزیابی برند اختصاصی و غیر اختصاصی اعمال می شود که در طول سال ها توسعه یافته است تا زمانی که آنها اصول اساسی مشخص شده در متا استاندارد را دنبال کنند. ایزو 10668 مشخص می کند که هنگام ارزیابی نام تجاری،  قبل از ارائه دیدگاه بر ارزش برند،بر ارزشیابی نام تجاری باید 3 نوع الزام در نظر گرفته شود:

3 نوع الزام:
  1. اولین الزام این است که تعریف آنچه که به معنای “نام تجاری” است و دارایی های نامشهود باید در نظر ارزیابی مارک ها تعریف شود. ایزو 10668 با تعریف علامت های تجاری در اصطلاحات مرسوم آغاز می شود، اما همچنین به سایر دارایی های نامشهود (IA) از جمله حقوق مالکیت معنوی (IPR) اشاره دارد که اغلب در تعاریف وسیع تر از نام تجاری استفاده می شود.
  2. الزام دوم در هنگام ارزیابی برند تحت استاندارد ISO 10668 یک تحلیل کامل رفتاری است. ارزیابی کننده نام تجاری باید در مورد رفتار ذینفعان احتمالی در هر بخش جغرافیایی، محصول و مشتری که در آن نام تجاری موضوع مورد استفاده قرار می گیرد، باید درک شود و شکل بگیرد.
  3. الزام سوم در هنگام ارزیابی برند تحت ISO 10668 یک تحلیل مالی کامل است. ایزو 10668 سه روش ارزیابی نام تجاری را مشخص می کند – بازار، هزینه ها و درآمد. هدف ارزیابی برند، فرض یا مبنای ارزش و ویژگی های نام تجاری موضوع، تعیین می کند که کدام روش اولیه برای محاسبه ارزش آن استفاده می شود.

اینها تجزیه و تحلیل قانونی، رفتاری و مالی است. همه 3 نوع تجزیه و تحلیل مورد نیاز برای رسیدن به یک نظر ارزیابی برند کامل است. این الزام به ارزیابی مارک های موجود، علامت های تجاری جدید و اصطلاحات برند مربوط می شود.

 

برای مشاور ایزو و مشاوره استراتژی با آریان گستر تماس حاصل فرمایید.این مجموعه یکی از پیشتازان این حرفه در زمینه مشاوره استراتژی و سایر سیستمهای مدیریتی می باشد.

در مسیر موفقیت با ما همراه شوید.

مشاور  EFQM تخصص ماست.ایزو 9001 با آریان گستر

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو