MSA چیست

MSA چیست

تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری:

MSA مخفف کلمات Measurement system Analysis می باشد که به معنی تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری است. این ابزار میزان خطا در عوامل موثر بر سیستم اندازه گیری ( انسان – ماشین) را مشخص می سازد.

هدف اصلی از اجرای ابزار MSA اندازه گیری میزان خطا در سیستم اندازه گیری و تجزیه و تحلیل بر روی عوامل موثر بر خطا می باشد. داده هاي حاصل از اندازه گيري، امروز بيش از هر زمان ديگري مورد کاربرد دارند.

اجرای این ابزار مشخص می کند که آیا نتایج بدست آمده از وسیله یا روش اندازه گیری قابل قبول ، حاشیه ای (لب مرز ) یا غیر قابل قبول است.

در گذشته براي تعيين كيفيت وسايل اندازه گيري فقط از كاليبراسيون استفاده مي شد. در كاليبراسيون ابزار اندازه گيري به تنهايي و آن هم در يك شرايط ايده ال مورد ارزيابي قرار مي گيرد.

كاليبراسيون در يك اتاق اندازه گيري، با پرسنل آموزش ديده، يك قطعه استاندارد و با دستورالعمل خاص انجام مي شود. اين روش براي شناسايي توانايي سيستم اندازه گيري كافي نيي، و با همان اپراتورهايي كست. براي تعيين درست توانايي فرايند اندازه گيري نياز به برنامه اي است كه ابزار را در شرايط واقعي و معمول اندازه گيره از آن ابزار استفاده مي كنند، مورد ارزيابي قرار دهد.

MSA برای این منظور و به منظور شناخت صحیح توانایی فرایند ، در شرایطی انجام میگیرد که :

ابزار در محل واقعي مورد استفاده قرار مي گيرد.

– ابزار توسط چندين اپراتور مورد استفاده قرار مي گيرد.

– قطعات توليدي واقعي اندازه گيري مي شوند.

– ابزار در شرايط محيطي متغير استفاده مي شود.

تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری در سیتمهای مدیریتی مانند IATF 16949 مورد استفاده قزاز می گید.

جهت مشاور ایزو با کارشناسان شرکت آریان گستر تماس حاصل فرمایید.

021-88397794-88397446

Cropped Aryan Gostar Logo 1 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *