چه چیز باعث موفقیت یک مدیر عامل می‌شود؟

چه چیز باعث موفقیت یک مدیر عامل می‌شود؟

 

 

رمز و راز موفقیت

تحقیقات و تلاش‌های بسیاری برای پاسخ به این سوال صورت گرفته است، با این حال، آنچه از نظر علمی درباره این موضوع می‌دانیم بسیار اندک است زیرا بیشتر تحقیقاتی که تا امروز درباره رمز و راز موفقیت رهبران انجام شده یا جامعه آماری کوچکی از مدیران را هدف قرار است یا اتکای زیادی بر برداشت‌های شخصی محققین در طبقه‌بندی انواع مدیر عاملان داشته است.

۱۰۰۰ مدیر عامل

در یک تحقیق جدید، ۱۰۰۰ مدیر عامل از شش کشور جهان مورد مطالعه قرار داده شده‌اند، طی این تحقیق، فعالیت روزانه این مدیر عاملان را با اطلاعات عملکرد اقتصادی شرکت‌هایشان مقایسه شده است، در پایان تحقیقان مشخص شد مدیرانی که علاقه دارند تا حد امکان به تمامی امور نظارت داشته باشند، عملکرد پایین‌تری نسبت به سایرین دارند.

برنامه‌ریزی یا بدون برنامه‌ریزی

اطلاعات موجود برای این تحقیق، شامل تمام فعالیت‌هایی می‌شد که یک مدیر با برنامه‌ریزی یا بدون برنامه‌ریزی انجام داده است، در این تحقیق از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده شده است، به این ترتیب، اهمیت تغییر در هر یک از فعالیت‌ها قابل اندازه‌گیری است، در آخر از این هوش مصنوعی پرسیده شد گه اگر بخواهد مدیران را به دو دسته تقسیم کند، آن دو دسته چه خواهند بود؟

نظریه “جان کاتر”

نتیجه به دست آمده از این تقسیم‌بندی شباهت بسیاری به نظریه “جان کاتر” در تمایز “مدیران” و “رهبران” داشت در این تقسیم‌بندی، مدیران افرادی هستند که تقریباً از مجموعه خود بیشتر بازدید می‌کنند، با پرسنل روابط بیشتری دارند و جلسات متعددی با مشتریان و تامین‌کنندگان برگزار می‌کنند در مقابل، رهبران بیشتر اوقات با مدیران رده بالا رابطه دارند، بیشتر زمان خود را به برنامه‌ریزی برای مسائل داخلی و خارجی سازمان و ارتباط با دینفعان کسب‌و‌کار اختصاص می‌دهند،نکته جالب این است که در این تحقیق، مدیران به یکی از این دو دسته تقسیم نمی‌شوند، بلکه هر مدیر نمره‌ای از ترکیب هر دو نوع ویژگی در نظر می‌گیرد.

مدیران روز خود را چگونه می‌گذارنند؟

به طور میانگین، یک چهارم از زمان مدیر عامل در روز در تنهایی سپری شده و صرف فعالیت‌هایی مانند خواندن و ارسال ایمیل می‌شود. ۱۰% دیگر از زمانشان به امور شخصی اختصاص داده می‌شود و ۸% دیگر به سفر و جابه‌جایی می‌گذرد. باقی ۵۶% زمان باقی‌مانده حداقل در کنار یک کارمند دیگر می‌گذرد که اغلب شامل جلساتی است که از قبل برنامه‌ریزی شده‌اند،همچنین، بیشتری دپارتمان‌هایی که مدیر عاملان با آنها جلسه دارند به ترتیب واحد‌های پروداکت، بازاریابی و مالی هستند، جلساتی که خارج از مجموعه برگزار می‌شوند نیز به ترتیب اولویت به مشتریان و تامین‌کنندگان اختصاص داده می‌شوند.

چه نوع مدیر عاملی برای یک شرکت بهتر است؟

زمانیکه ما انواع مدیر عاملان را به همراه عملکرد اقتصادی‌شان مقایسه می‌کنیم (با در نظر گرفتن مواردی مانند نوع فعالیت، کشور و اندازه شرکت) به این نتیجه رسیدیم مدیرانی که بیشتر به “رهبر بودن” گرایش دارند تا “مدیر بودن”، کارایی و سودآوری بیشتری برای شرکت دارند،در کمال تعجب، این تفاوت‌های رفتاری که تا پیش از این نادیده گرفته می‌شدند تاثیر بسیار زیادی در بهره‌وری شرکت دارند (حدود یک پنجم تاثیر سرمایه شرکت). در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این تاثیر به دلیل اقدام شرکت‌های موفق به استخدام مدیرانی است که تمایل به رهبری دارند؟

“رهبر” جایگزین

برای رفع این شبهه محققان به بررسی مواردی پرداختند که در آن‌ها یک مدیر “رهبر” جایگزین مدیر قبلی شده بودند. آمار به دست آمده نشان داد که برگزیدن رهبران باعث افزایش معنی‌دار بهره وری اقتصادی مجموعه می‌شود. البته تاثیر تغییر بعد از سه سال به چشم می‌آید. این بدین معنی است که این رهبران به سختی در حال ایجاد تغییر در شرکت ها هستند.

آیا یک نوع مدیر در همه شرایط بهتر است؟

شاید تا اینجا تصور کنید بهترین مدیران افرادی هستند که چندان درگیر جزئیات کارها نمی‌شوند و بیشتر بر روی سطوح بالاتر مدیریتی و رهبری آنها تمرکز می‌کنند، با این حال، اطلاعات به دست آمده از این تحقیق تصویر متفاوتی ارائه می‌دهد. حضور رهبران در شرکت‌های بزرگ و صنایع مهم پررنگ‌تر است، در حالی که مدیران بیشتر در شرکت های کوچک‌تر و ساده‌تر فعالیت می‌کنند. بسیاری از مدیران شرکت‌های کوچک بنا بر آمار ما عملکرد موفقی دارند.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
موفقیت یک مدیر عامل
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو