پوکا یوکه

پوکا یوکه

پوکا یوکه

پوکا- یوکه تکنیکی است برای  جلوگیری از بروز اشتباهات ساده انسان در هنگام انجام کار. اگرچه مفهوم پوکا- یوکه مدتها پیش و به گونه های مختلفی وجود داشته است ، اما یک مهندس ژاپنی به نام شی جی یو شینگو بود که این نظریه را به صورت ابزاری قوی برای رسیدن به عیوب صفر و سرانجام حذف بازرسی های کنترل کیفی بسط داد. روش های مورد توصیه او به نام  FOOL- Proof نامیده می شد. اما وقتی شینگو فهمید که این اصطلاح باعث رنجش کارگران می شود آنرا با عبارت پوکا- یوکه عوض کرد ( اجتناب Yokeru- از خطاهای  غیر عمد Poka ). درزبان انگلیسی ، پوکا- یوکه را غالبا ً یا به خطا ناپذیر (mistake- proofing و یا محفوظ از شکست (Fail- Safing)  ترجمه می کنند.

اساس پوکا یوکه:

اساس  پوکا- یوکه احترام به هوش و ذکاوت کارگران مبتنی است. پوکا- یوکه با حذف کارهای تکراری و فعالیتهای که وابسته به حافظه و احتیاط هستند ، وقت و فکر کارگران را آزاد می کند  تا ایشان بتوانند وقت خود را به انجام  فعالیتهای ارزش آفرین اختصاص دهند. در محیط کاری ممکن است بعضی از کارها اشتباه انجام شوند و هر روز این امکان وجود دارد که این اشتباهات منجر به تولید محصولی معیوب شود. عـیب ، اتلاف محسوب می شود و اگر شناسایی نشوند ، انتظارات کیفی مشتری را به یأس مبدل خواهند کرد. پوکا- یوکه براین اعتقاد استوار است که حتی نباید تعداد کمی کالای معیوب تولید شود. برای تبدیل شدن به یک رقیب جهانی  یک شرکت یا کارخانه نه تنها باید فلسفه تولید با  عیوب  صفررا دنبال کند بلکه باید آنرا عملا ً اجرا کند.

ZQC چیست؟؟

ZQC مخفف ( Zero Quality Control ) است که به معنی تولید محصولاتی است با خرابی صفر.

ZQC دارای 4 عنصر می باشد که عبارتند از:

1- بازرسی منشائی

2- بازرسی 100%

3- فیدبک ( اقدام ) فوری

4- انجام سیستم پوکا- یوکه

برای مشاوره در زمینه مدیریت دانش و  مشاوره EFQM و همچنین سیستم های مدیریتی مانند ایزو 9001 با کارشناسان مشاور ایزو تماس بگیرید.

در مسیر موفقیت همراه ما باشید.

021-77942240-77959675

Aryan Gostar Logo 1

 

One comment

  1. پینگ بک چابکی سازمان ، سازمان های چابک ، سازمان و چابکی ، مقاله چابکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *