پنج توصیه به مدیران

مشت آهنین درون دستكش مخملی

۱) یك مدیر با تدبیر، همواره باید بین نرمی و خشونت موازنه برقرار كند، هم مقتدر باشد، هم مهربان. او اگر هرگز از اقتدارش استفاده نكند و همیشه مهربان باشد، زیردستان كار مفیدی انجام نخواهند داد. همچنین اگر در صورتی كه به طور متوالی از اقتدارش استفاده كند و همیشه خشن و سخت گیر باشد، فقط برای مدت كوتاهی موفق خواهد بود و در درازمدت اقتدارش پاسخ نخواهد داد و كاركنان وی و افراد زیر نظرش، با او احساس راحتی نخواهند كرد.

۲) یك مدیر خوب باید ارزش واقعی كارها را تشخیص بدهد و به كیفیت كار توجه كند. مدیر فهیم قادر به شناخت ارزش های درست كارهاست و این مهارت برای او كاملا ضروری است. اگر مدیر قادر به تشخیص ارزش كار و فكر افراد زیر نظرش باشد، قادر به استفاده از پتانسیل آنان به طور صحیح خواهد بود.

۳) یك مدیر و رهبر استراتژیك، باید سریع تر از كارمندانش تفكر كرده و عمل كند. برای نیل به این هدف، رهبر باید قبل از زیردستانش، به فكر آینده باشد. مدیر امروز، محتاج تفكر و عملی سریع تر از زیردستانش است و اگر در تمام یا اكثر امور عقب تر از زیردستانش باشد و در مقابل اقدامات احساس مسئولیت نكند، بهتر است فورا صحنه را خالی كند.

۴) نقش مدیر، در توجه به این اصول محقق می شود. یك مدیر، هرگز نباید از مسایل كوچك و یا بزرگ غفلت كند، لیكن بیش از حد نباید به مسایل و كارهای كوچك مشغول شود. مدیر، لازم است دست كاركنان خود را در انجام امور حاشیه ای تا اندازه ای باز بگذارد. فرمانده، فقط باید بعضی مواقع در خط مقدم بجنگد و در واقع بیشتر به تمركز و تفكر بپردازد و براساس تعریف علمی مدیریت، سعی كند كارها را از طریق دیگران و با اعمال مدیریت انجام دهد. نگاه این گونه به انجام وظایف، روند و پیشبرد فعالیت ها را تسهیل كند.

۵) مدیر مدبر، باید اطراف خود را با كاركنان درست پر كند و با جدیت به دنبال اشخاصی باشد كه به درستكار بودن شهره باشند و خود نیز باید به گونه ای عمل كند كه افراد خوب به سراغ او بیایند. او باید افراد با استعداد، جدی و با پشتكار را شناسایی كرده و خلاقیت های آنان را شناسایی كند و سخت به دنبال جذب نیروهای توانمند و كارا باشد.

زیرنویس:

عنوان این نوشته از كتابی به همین نام، نوشته كونوسوكی ماتسوشیتا، مدیر كارخانجات پاناسونیك ژاپن، كه توسط دكتر محمدعلی طوسی ترجمه شده، برگرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو