پایش و اندازه گیری فرایند

پایش و اندازه گیری فرایند

پایش و اندازه گیری فرایند:

برای كنترل عملكرد فرايندهاي شناسايي شده و حفظ روند حركت آن ها در راستاي تحقق اهداف كلان سازمان ،‌ شاخص هاي اثربخشي در فرايندهاي مختلف تعيين میگردند كه پس از تصويب مديريت ارشد براي مدتي مورد اندازه‌گيري قرار مي‌گيرند .

 

نتايج محاسبات و اندازه‌گيري‌ها درجلسات مديران با نماینده مدیریت و مديريت ارشد مورد بررسي قرار مي‌گيرد و با در نظر گرفتن توانایي هاي سازمان ، ‌سوابق قبلي فرايند و نتيجه مطلوب عملكرد فرايند در دوره‌ها مطرح شده ، ‌حد مطلوب شاخص تعيين شده ،مشخص گرديده و دوره‌ زماني پايش آن ، نحوه محاسبه شاخص و در صورت نياز ابزار تحليل اطلاعات جمع‌آوري شده در جداول شناسنامه فرایند ثبت مي‌گردد. مسوول فرايند موظف است با توجه به دوره پايش اثربخشي فرايند تحت كنترل خود در پايان آن دوره نتايج محاسبه خود را در فرم گزارش  پايش اهداف / فرايندهادرج نموده و در مدت یک هفته از پایان تاریخ دوره ی گزارش دهی به تضمین کیفیت تحویل  دهد.

اقدامات انجام شده برای كنترل فرايند ،‌ مشكلات و كمبودها و نقاط قوت عملكرد فرايند در آن دوره پايش بايد به طور كامل در فرم گزارش  پايش اهداف / فرايندها گزارش‌دهي می شود. در صورتي كه اقدامات انجام شده توسط مسوولين فرايندها نتواند در حفظ شاخص اثربخشي در حدود مطلوب تعيين شده نقش مؤثر داشته باشد ،‌ کارشناس تضمین کیفیت با هماهنگی نماینده مدیریت بايد اقدامات لازم را شناسايي و ضمن تعيين افراد مسوول جهت انجام اقدامات و مهلت انجام آن‌ها عملكرد فرايند را در حد مطلوب قرار دهد تا هيچ قسمتي از سازمان خارج از روند تحقق اهداف كلان قرار نگيرد.

 

جهت مشاور ایزو  مانند ایزو 9001 با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

مشاوره استراتژی تخصص ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *