لوگو

مدل هوش سیال و هوش متبلور

(Fluid and Crystallized Intelligence Moda)

 

هوش سیال به توانایی یادگیری اطلاعات جدید یا راههای جدید برای مواجهه با موقعیت جدیداشاره دارد. در حالیکه هوش متبلور به توانایی استفاده از کارهای مشابه برای مواجهه با موقعیت هایمشابه اشاره دارد

ویژگی های برجسته این دو هوش عبارتند از:

ا- هوش سیال اصولا بصورت فطری در سرشت انسان وجود دارد و مربوط به انواع حل مسئله می باشد.

2- هوش سیال نسبتا بی شکل است و مستقل از تجربه و آموزش پدیدار می شود.

3-قابلیت هوش سیال مشتمل بر: استدلال (Reasoning) و حل مسئله، استنتاج (Induction)، قیاس(Deduction)، طبقه بندی عدد( Figure classification)، تحليل ارقام و جداول اعداد است

چنین فرایندهای بنیادی در چندین فعالیت عقلانی (intellectual) دیگر جریان دارد.

4- هوش منلور یک قابلیت اکتسابی و آموخته شده به منظور پردازش اطلاعات، یافتن روابط؛ قضاوت، تحلیل مسائل، درک کلامی( Verbal cuImprehensin)، توانایی های عددی ( Nuncrical ability) و توانایی بکار بردن آموخته ها در زندگی واقعی است.

۵- هوش متبلور همچنین بیشتر به توانایی های کسب شده (Acquired) در یک مسیر رسمی مانند مدارس و دانشکده ها اشاره دارد، در مجموع، هر دو نوع هوش که در بالا به آنها اشاره گردید بیشتر وظایف یادگیری را پوشش میدهند.

جهت مشاور ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.

هوش سیال و هوش متبلور هر دو دارای اهمیت هستند. به عنوان مثال در برخی از موقعیتها مانند جراحی(Surgery) تنها می توان از ترکیب هر دو نوع هوش استفاده نمود. در برخی از موقعیت ها مانند خانه داری (Housekeeping) یکی از این دو نوع هوش مناسب است.

کاربرد مدیریتی

مدل فوق از دو طریق به مدیران کمک می کند. اولا، تهیه پروفایل کارکنان با توجه به دو نوع هوش سیال و متبلور را تسهیل می کند. که بر پایه این نتایج، معیارهای مناسب می تواند برای بالا بردن قابلیت هوش متبلور کارکنان به کار گرفته شود.

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.
بکارگیری صحیح استراتژی

گفتنی است که یادگیری این نوع از هوش در هر سنی مقدور است ولی بر خلاف آن هوش سیال در نوجوانی به بلوغ می رسد، بعلاوه، درک درست و بکارگیری صحیح استراتژی های هوش متبلور برای مدیران الزامی هستند نه فقط برای بهره مندی از منفعت آنها، بلکه برای طراحی دوره اثربخش آموزشی به منظور بهتر کردن توانایی های حل مسئله کارکنان.

 

با شماره های زیر ارتباط برقرار بفرمایید:
02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 Instagram :@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *