لوگو

هدف و دامنه کاربرد ایزو 14001

این استاندارد الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت زیست محیطی مشخص می­کندکه سازمان می­تواند از آن برای ارتقای عملکرد زیست محیطی ­خود استفاده کند. این استاندارد برای استفاده توسط سازمانی در نظر گرفته شده است که خواستارمدیریت کردن مسوولیت­های زیست محیطی خود به­ روشی نظام مند است،تا در رکن زیست محیطی پایداری سهیم باشد .

این استاندارد به سازمان در رسیدن به دستاوردهای مورد نظر برای سیستم مدیریت زیست محیطی خود ، کمک می­کند که برای محیط زیست، خود سازمان و طرف­های ذینفع ایجاد ارزش می کند.  سازگار با خط مشی زیست محیطی، دستاوردهای 1مورد نظر یک سیستم مدیریت زیست محیطی شامل  موارد زیر است :

  • ارتقای عملکرد زیست محیطی
  • بر آورده کردن الزامات تطابقی
  • دستیابی به اهداف زیست محیطی

این استاندارد برای هر سازمانی صرف نظر ازاندازه، نوع و ماهیت آن کاربرد دارد و در مورد جنبه ­های زیست محیطی فعالیت­ها ، محصولات و خدماتی که سازمان تعیین می­کند که می­تواند آن­ها را با لحاظ نمودن از دیدگاه چرخه عمر کنترل کرده یا بر روی آنها  تاثیر گذارباشد ، بکار می رود . این استاندارد معیار عملکرد زیست محیطی خاصی را بیان نمی­کند.

به این ترتیب استاندارد ISO 14001 یک استاندارد بین‌المللی مدیریت محیط زیست است که به تدارکات یک سیستم مدیریت محیط زیستی مؤثر و کارآمد در سازمان‌ها کمک می‌کند. هدف اصلی ایزو 14001 به مدیریت بهینه منابع و فرآیندهای محیط زیستی در سازمان‌ها است. دامنه کاربرد این استاندارد به شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف و متنوعی از اندازه و نوع می‌رسد. در ادامه، هدف و دامنه کاربرد ایزو 14001 توضیح داده می‌شود:

هدف ایزو 14001:

  1. بهبود مدیریت محیط زیست: هدف اصلی ایزو 14001، بهبود مدیریت محیط زیستی سازمان‌ها است. این استاندارد به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای خود را ارزیابی کرده و بهبود‌های لازم را اعمال کنند تا به محیط زیست کمک کنند.
  2. الزامات قانونی: ایزو 14001 به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با الزامات محیط زیستی مرتبط با آنها آشنا شوند و اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های خود را با قوانین و مقررات محیط زیستی مطابقت دارند.
  3. کاهش تأثیرات منفی: با مدیریت بهتر فرآیندها و منابع محیط زیستی، سازمان‌ها می‌توانند تأثیرات منفی بر محیط زیست را کاهش داده و به حفاظت از محیط زیست کمک کنند.

برای مشاوره ایزو 14001 با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید.

 

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *