میتوانید خود را تغییر دهید

میتوانید خود را تغییر دهید

میتوانید خود را تغییر دهید

توهم پایان تاریخ: می‌توانید خودتان را تغییر دهید، اما بقیه را نه!

شما در طول زمان چقدر تغییر کرده اید؟ سعی کنید تصور کنید که ۲۰ سال قبل چگونه آدمی بودید. به چیزهای بیرونی (شغل، خانه، ظاهر) فکر نکنید، بلکه تمرکزتان روی شخصیت‌تان، منش‌تان، خلقیات‌تان، ارزش ها و تمایلات‌تان باشد. آن شخص را با خود کنونی‌تان مقایسه کنید. در مقیاسی از صفر (بدون تغییر) تا ۱۰ (تحول کامل، سرتاپای من عوض شده است) به تغییرات خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟ وقتی از مردم این سوال را می کنم اکثرا به تغییراتی در شخصیت، ارزش‌ها، علایق و بیزاری‌هایشان در طول بیست سال اخیر اشاره می کنند. آنها معمولاً با عددی بین ۲ تا ۴ جواب می دهند.

حالا سوال دوم من: فکر می کنید که در طول ۲۰ سال آینده چقدر تغییر خواهید کرد؟ امتیازی که در پاسخ ها به این سوال داده می‌شود غالباً بسیار پایین تر از پرسش قبلی است، یعنی چیزی بین صفر و یک. به عبارت دیگر، بیشتر مردم در عمق وجودشان گمان نمی‌کنند که در آینده تغییری در آنها ایجاد بشود. اگر هم قبول داشته باشند، این تغییر تنها به مقداری ناچیز خواهد بود.

آیا واقعاً ممکن است که امروز همان روزی باشد که شخصیت ما دست از تحول می‌کشد؟
“دن گیلبرت” روانشناس دانشگاه هاروارد به این پدیده “توهم پایان تاریخ” می‌گوید. واقعیت آن است که ما تقریباً همانقدر در آینده تغییر خواهیم کرد که در گذشته کرده‌ایم. در چه جهتی؟ این دیگر مشخص نیست، اما می توان با خیال راحت گفت که شما صاحب شخصیت و ارزش‌هایی متفاوت خواهید بود.

اما اجازه بدهید که مفاهیم والایی مثل شخصیت و ارزشها را یک لحظه کنار بگذاریم. فقط چیزهایی را در نظر بگیرید که دوست‌شان دارید. به ۲۰ سال قبل فکر کنید. فیلم مورد علاقه‌تان چه بود؟ امروز چطور؟ الگوهای‌تان چه کسانی بودند؟ امروز چه کسانی هستند؟ نزدیک ترین دوستان‌تان چه کسانی بودند؟ امروز چه کسانی هستند؟

خبر خوب: می توانید تمرین کنید و در شخصیت خودتان تغییراتی ایجاد کنید، البته خیلی هم نه. مقدار قابل توجهی از این تحولات بر اساس تعامل بین برنامه ژنتیکی و محیط پیرامون شما رقم می خورد. اما به هر صورت باید از فرصت‌تان استفاده کنید. کارآمدترین راه برای در اختیار گرفتن سکّان رشدِ شخصیت، انتخاب الگوهای زندگی‌تان است. حواس‌تان باشد که چگونه سرمشق‌های‌تان را انتخاب می کنید.

خبر بد: نمی توانید بقیه را تغییر بدهید، حتی شریک زندگی یا فرزندان‌تان را. انگیزه‌ی تغییرات شخصی باید از درون انسان نشات بگیرد، فشارهای خارجی یا استدلال‌های منطقی بی‌نتیجه خواهد بود.

به همین خاطر یکی از قانون های طلایی من برای رسیدن به زندگی خوب به این شرح است: “از قرار گرفتن در موقعیت هایی که در آن مجبور به ایجاد تغییر در سایرین هستید بپرهیزید.”
این راهبرد ساده، من را تا حد قابل قبولی از شرّ بدبختی‌ها، هزینه‌ها، و سرخوردگی ها در امان داشته است.

در عمل من هرگز کسی را که ناچار به متحول کردن شخصیتش باشم، استخدام نمی کنم؛ چون می دانم که نمی توانم. فرقی ندارد که یک نفر چقدر می‌تواند برای من سودآور باشد، با کسی که خلقیاتش بامن سازگار نیست، وارد کسب و کار نمی شوم. اگر هم لازم باشد که ذهنیت پرسنل یک سازمان را دگرگون بکنم، هیچگاه مسئولیت رهبری آنجا را به عهده نمی‌گیرم.

تاجران باهوش همواره چنین رویکردی را در پیش گرفته اند. یکی از اصول راهبردی خطوط هوایی “ساوث وست” از بدو شکل گیری همین بوده: “بر اساس نگرش استخدام کن، برای کسب مهارت آموزش بده.” نگرش ها را نمی‌توان در یک بازه زمانی معقول عوض کرد، مخصوصاً با فشارهای بیرونی که هرگز؛ اما مهارتها را می‌توان افزایش داد.

مشاوره ایزو 

مشاور ایزو 9001

شماره های تماس:02177959675    02177942240

@Aryangostarc

در مسیر موفقیت با ما همراه شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *