لوگو

موفقیت های کوچک

 

 

محدودیت های ساختارهای زندگی

اگر ندانیم موفقیت کوچک چیست در جهت دادن تصمیم‌، رفتار و قضاوت‌ خود دچار مشکل می شویم، برداشت ما از این مفهوم به شرح زیر است:

ما همه درون ساختار هایی زندگی می‌ کنیم که ما را محدود می‌ کند، این محدود کردن از ممانعت کامل است تا بالا بردن هزینه. اعم از؛ منابع مالی، زمان، انرژی و …مثلاً ساختار ضعیف حمل و نقل عمومی سبب می‌ شود اگر بخواهیم از خودرو شخصی استفاده نکنیم برای رسیدن به مقصد هزینه قابل توجهی شامل زمان، کاهش راحتی و انرژی صرف کنیم.

جنس ساختارها

ساختارها برای همه افراد، خانواده‌ ها، سازمان‌‌ ها، شرکت‌ ها و دولت‌ ها وجود دارد و رفتار آنها را خصوصاً در جهت تغییرات مثبت محدود می‌ کند،ساختارها از جنس فرهنگ،فناوری،قواعد اجتماعی و سیاسی،روابط بین‌ الملل،قاعده‌ های حاکم بر فعالیت اقتصادی و حتی از جنس جغرافیا و شرایط مادی زندگی هستند،ساختارها سبب می‌شود اکثریت آدم‌ ها سختی‌ های تغییر را تحمل نکرده و در همان مسیری حرکت کنند که ساختار حکم می‌ کند،ساختار ضعیف حمل و نقل عمومی حکم می‌ کند که از خودرو شخصی استفاده کنیم و این کار را انجام می‌ دهیم بدون آنکه زحمت سوار شدن دوچرخه یا پیاده‌ روی را متحمل شویم،ساختار آموزش عالی خرید و فروش پایان‌نامه را ممکن می‌ کند و دانشجویان زیادی زحمت نوشتن پایان‌نامه را متحمل نشده و پایان‌نامه می‌ خرند.

منافع توجه به موفقیت‌های کوچک

ظرفیتِ افراد، خانواده، سازمان، شرکت یا دولت برای رفتار هایی خلاف آنچه ساختار حکم می‌ کند تفاوت دارد؛اما بالاخره همه آن‌ ها می‌ توانند در موقعیت‌ هایی دست به کار هایی خلاف رویه جاری بزنند. آنها می‌ توانند بدون نیاز به تغییر ساختار و صرف منابع زیاد کاری انجام دهند که خلاف رویه ساختاری جاری است این اقدامات موفقیت کوچک نامیده می‌ شود که دارای منافع زیر است:

منافع موفقیت های کوچک

1)سبب بهبودهای جزئی می‌ شوند، بهبودهای جزئی خاصیت خود تقویت‌ شونده دارند، یعنی دیگران می‌ توانند یاد بگیرند و تکرار کنند، حس خوبی در دیگران ایجاد کرده و آن‌ها را به تکرار این بهبودهای جزئی تشویق می‌ کند.

2)موفقیت‌ های کوچک به صورت زنجیره‌ ای بر سایر عملکردها اثر گذاشته و باعث بهبود های جزئی در آن‌ ها می‌شوند.

3) این اقدامات به دیگران و خود فرد حس اثربخشی، تغییر مثبت در جهان، امید به بهبود و خوب کردن حال دیگران می‌ دهد.

4)موفقیت‌ های کوچک معطوف به بهبود زندگی جمعی اند. فرد برای موفقیت کوچک حدی از نوآوری، ریسک‌ پذیری، تمسخر شدن توسط دیگران، ریسک مالی یا هدر رفتن انرژی خود را نیز می‌ پذیرد؛ اما اگر موفق شود و در مقام نوآوری اقدامش را عمومی کند سبب تحقق خیر جمعی می‌ شود.

5)موفقیت‌ کوچک چون در ابتدا تهدیدی متوجه ساختار موجود نمی‌ کند (مثل دوچرخه‌ ها که در ابتدا تهدیدی علیه منافع خودروسازان حساب نمی‌ شوند) با مخالفت و مقاومت‌ گسترده مواجه نمی‌ شوند.

6)موفقیت‌ های کوچک ظرفیت یادگیری جمعی دارند و دیگران را متوجه می‌ کنند که می‌ شود به گونه دیگری نیز زندگی کرد.

7)اگر تعداد کسانی که باعث «موفقیت کوچک» می‌شوند زیاد شود، امکان بروز موفقیت بزرگ و حتی تغییر در یک ساختار وجود دارد.

 سخن آخر:

موفقیت کوچک بسته به ظرفیت کنشگر (اعم از فرد، خانواده، سازمان، شرکت، دولت و کشور)، اندازه، دایره اثر گذاری و مختصات متفاوتی پیدا می‌ کند، آن‌ چه برای یک سازمان موفقیت کوچک است، برای یک فرد چنین معنایی نخواهد داشت و بالعکس،موفقیت‌ های کوچک حس دست‌ بسته بودن در برابر ساختار را از کنشگر دور کرده و او و دیگران را امیدوار می‌سازند.

 

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

گواهینامه CE اروپا

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *