ممیزی چیست

ممیزی چیست

ممیزی

این مقاله با عنوان ممیزی چیست اطلاعات جامعی را در مورد ممیزی ارائه می نماید.

فرآیند  سیستماتیک و مستقل برای کسب شواهد عینی و ارزیابی آن بر مبنای واقعیت برای تعیین میزان برآورده شدن معیارهای ممیزی

یادآوری 1: ممیزی می تواند ممیزی داخلی (شخص اول) یا ممیزی خارجی (شخص دوم یا شخص ثالث) باشد و می تواند به صورت ممیزی ترکیبی یا مشترک باشد.

یادآوری 2: ممیزی داخلی که گاهی ممیزی شخص اول نامیده می شود توسط سازمان  و از طرف آن برای بازنگری  مدیریت  و دیگر مقاصد داخلی انجام می شود و ممکن است مبنایی برای اظهار انطباق ایجاد نماید. در بسیاری موارد به خصوص در سازمان های کوچکتر، مستقل بودن را می توان با جدا بودن از مسئولیت فعالیتی که ممیزی می شود نشان داد.

یادآوری 3: ممیزی های خارجی معمولا شامل ممیزی های شخص دوم یا شخص ثالث می باشند. ممیزی های شخص دوم توسط طرفهایی که نفعی در سازمان  دارند مانند مشتریان یا دیگر افراد از طرف آنها انجام می شود. ممیزی های شخص ثالث توسط سازمانهای ممیزی خارجی و مستقل مانند سازمانهایی که خدمات صدور گواهینامه/ ثبت انطباق  ISO 9001 یا ISO 14001 را انجام می دهند صورت می گیرد.

شواهد عینی

داده  پشتیبان وجود یا درستی چیزی

یادآوری 1: شواهد عینی ممکن است از طریق مشاهده، اندازه گیری تست یا دیگر روش ها به دست آید.

یادآوری 2: شواهد عینی برای ممیزی  به طور کلی شامل سوابق، بیانیه حقایق یا دیگر اطلاعات می شود که مرتبط با معیارهای ممیزی و قابل تصدیق می باشند.

شما با مقاله ممیزی چیست همراه می باشید:

انواع ممیزی(Kinds of audit)

ممیزی شخص اول First party audit
ممیزی شخص دوم Second party audit
ممیزی شخص سوم Third party audit

ممیزی شخص اول(داخلی) Internal audit – First party audit

ممیزی است که توسط خودسازمان یاازجانب آن برای مقاصد داخلی انجام می گیرد ومی تواند مبنایی برای خوداظهاری سازمان درمورد انطباق باشد.

ممیزی شخص دوم Second party audit

ممیزی است که توسط طرف هایی که در مورد دامنه فعالیت سازمان ذینفع هستند٬ از قبیل مشتریان سازمان یا از جانب آنان و بر پایه معیار و استاندارد توافق شده انجام می گیرد.

ممیزی شخص ثالث Third party audit

ممیزی است که توسط سازمان های مستقل٬ دارای صلاحیت واعتباریافته در یک شرکت انجام می گیرد. این سازمانها انطباق یا الزاماتی ازقبیل الزامات استاندارد ایزو۹۰۰۱ و امثالهم راگواهی یا ثبت می کنند.

فرآیند ممیزی بدین صورت است که شرکت مدارک کاری خود را به شرکت های CB ارائه می دهد. یک حسابرس واجد شرایط به منظور ارزیابی سیستم مدیریت شرکت مطابق با الزامات استاندارد ایزو درخواستی از جانب شرکت در محل حضور پیدا می کند.  حسابرس معمولاً گزارش و تجزیه و تحلیل سیستم مدیریت شرکت را مطابق با استاندارد های ایزو ارائه می دهد. سیستم مدیریت کیفیت ایزو توصیه هایی برای بهبود کیفیت شرکت ارائه می کند که به شرکت کمک میکند که رو به جلو حرکت کند که در نتیجه ، گرفتن استاندارد های بیشتر از سازمان ISO می باشد .

جهت مشاوره ایزو مانند ایزو9001 با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید.
02177942240-77959675
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

چنانچه به دنبال افزایش اطلاعات در زمینه ممیزی و شزایط و قوانین ممیزی می باشید با ما تماس بگیرید.{دوره های آموزشی رایگان}

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *