لوگو

مقاله(94 کیلومتر)

 

 

هلند، این کشور کوچک، دنیا را تغذیه می‌کند‼️

هلند، کشوری کوچک، با 17 میلیون جمعیت به دومین صادرکننده محصولات غذایی جهان تبدل شده است‼️ این کشور تقریباً از تمامی منابعی که برای کشاورزی در مقیاس بزرگ لازم است محروم است؛ هلند دومین صادرکننده محصولات کشاورزی غذایی بعد از آمریکایی است که 270 برابر بیشتر زمین کشاورزی دارد.

یک سوم تجارت جهانی

هلند بزرگترین صادرکننده گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز و دومین صادرکننده سبزیجات در دنیا است، یک سوم تجارت جهانی دانه های سبزیجات خوراکی از هلند سرچشمه می گیرد، این موفقیت ها فقط در 94 کیلومتر مربع گلخانه (ها) بدست آمده است، مساحت شهر تهران 730 کیلومتر مربع است، راز موفقیت هلند استفاده از تکنولوژی های برتر و گلخانه‌های پیشرفته کشاورزی است، این تکنولوژی ها برداشت در سطح هکتار را به شدت افزایش داده است.

 

نمونه ای از تکنولوژی های بکار رفته در هلند:

با استفاده از سنسورهای حساس، در مصرف آب برخی از محصولات کلیدی تا 90 درصد صرفه جویی بعمل آمده است، در هلند 15 نوع گوجه فرنگی با ارتفاع 6 متر پروش داده می شوند که ریشه آنها نه در خاک بلکه در محلولهای مغزی قرار دارد، هلند به طور کامل استفاده از آفت کشهای شیمیایی را کنار گذاشته است.

 

سال 2009

از سال 2009 به بعد پروش دهندگان مرغ و دام و طیور استفاده از آنتی بیوتیک را حدود 60% کاهش داده اند
کشاورزان برای تنظیم دمای گلخانه ها از انرژی زمین گرمایی (geothermal) استفاده میکنند.
کشاورزی هیدروپونیک که در آن محصولان بدون خاک و با استفاده از محلولهای مغزی رشد میکنند، مصرف آب و هزینه ها را به شدت کاهش داده است.

 

دانشگاه واخنینگن (Wageningen)

راز پیشرفت ها در تحقیقاتی است که در دانشگاه واخنینگن (Wageningen) هلند صورت می گیرد؛ این دانشگاه بهترین موسسه تحقیقاتی جهان در زمینه کشاورزی است، اگر آمریکا سیلیکون ولی (Silicon Valley) کالیفرنیا را به عنوان مرکز نوآوری های تکنولوژیکی دنیا در اختیار دارد، هلند نیز فوود ولی (Food Valley) را به عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی دنیا دارد، اگر دانشگاه کالیفرنیا مرکز ثقل سیلیکون ولی آمریکاست، دانشگاه واخنینگن نیز مرکز ثقل فوود ولی هلند است.

 

جهت مشاور ایزو و بحث های مدیریتی می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید.اگر به دنبال فرا گرفتن مباحث مدیریتی و مشاوره و مطالعه در زمینه بهبود بهره وری می باشید، با ما همراه باشید.

02177942240-77959675

مشاور ایزو 9001 تخصص ماست.
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *