لوگو

مديريت كارگريزي

متن زیر در مورد مديريت كارگريزي مطلبی را ارئه مینماید:

 

 

یکی از روش های نظارت و از بین بردن “کارگریزی” ياطفره روی و غفلت از کارتقسیم قدرت و اجازه دادن به کارکنان برای تصمیم گیری بر اساس سطح مسئولیت و وظيفه اداری کارکنان است.

مشارکت در تصمیم گیری

مشارکت در تصمیم گیری باعث می شود که استرس ناشی از انتظارات نا مشخص و در حال تغییر مدیریت کاهش یابد که در نهایت می تواند به افزایش انگیزه کار بهبود کمیت و کیفیت در عملکرد کارکنان و … منجر شود.

خروج نیروهای دانشی

پیشنهاد می شود سازمان ها از خروج نیروهای دانشی و با تجربه خود جلوگیری کنند، در آنها انگیزه ماندن ایجاد کنند و شرایطی را فراهم آورند تا کارکنان از شغل خود لذت ببرند و همچنین از نظر فکری تأمین باشند و نیازی به جستجوی شغل دیگر نداشته باشند.

ریاکاری و چاپلوسی کارکنان

برای جلو گیری از ریاکاری و چاپلوسی کارکنان در محیط کاری، پیشنهاد می شود شایسته سالاری و انتخاب افراد شایسته در سرلوحه کار مدیران قرار گیرد.

شایسته سالاری

“شایسته سالاری” را می توان انتخاب بهترین ها در مناسب ترین جایگاه تعریف کرد: اگر چه هیچ کسی یافت نخواهد شد که خواهان شایسته سالاری نباشد اما هر فردی، “شایسته” را به نوعی تعریف می کند.

انتخاب افراد

لذا باید در انتخاب افراد ابتدا معیارهای اساسی انتخاب شود، به نحوی که تخصص گرایی، استعداد و علاقه به شغل در درجه اول این معیارها قرار گیرد تا زمینه ساز فرهنگ مناسب کار در جامعه شود .

بالابردن بهره وری

همچنين پيشنهاد می شود برای بالابردن بهره وری و کارایی و کاهش پدیده تنبلی سازمانی آموزش های ضمن خدمت مرتبط با ویژگی های شخصیتی و علائم تنبلی و عوارض سازمانی و شخصی تنبلی همراه با نظام پاداش، تسهیلات و امکانات رفاهی ویژه برگزار شود همچنین پیشنهاد می شود مطالعات بیشتری در سایر سازمان های دولتی و خصوصی انجام شود و در این رابطه انجام بررسی های مقایسه ای می تواند مفید باشد.

مشکل سازمان ها

یکی از راهکارهایی که به صورت سنتی برای حل مشکل سازمان ها و مشکلات شغلی توصیه می شود، مسئله تنظيم شرح وظایف برای هر یک از اعضا جهت حل مشکل تنبلی سازمان هاست. راهکار دیگر، ارائه بازخورد به اعضاست؛ یعنی اگر هر عضو فهمی از تلاش خود داشته باشد و تلاشش به یک بازخورد منجر شود – اعم از مثبت یا منفی ، یعنی فردی که تنبلی سازمانی دارد و تلاش کمی از خود نشان می دهد با بازخورد منفی روبه رو شود و اگر تلاش خوبی از خود نشان می دهد ، ارائه بازخورد مثبت دریافت کنند.

سخن آخر

نکته دیگری که شاید بتوان گفت جنبه روان شناختی بیشتری دارد، بها دادن به قدرت اختیار، اراده و حق نظر افراد در محیط های سازمانی است؛ به گونه ای که خود واقعی آنها در نظر گرفته شود. در این صورت می توان انتظار داشت، تنبلی سازمانی با تنبلی اجتماعی در سازمان به حداقل خود کاهش یابد.

 

 

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر
مشاور ایزو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *