مدل چند محوری در منابع انسانی

مدل چند محوری در منابع انسانی

مدل چند محوری در منابع انسانی

هدف اصلی این مدل،استفاده از خط مشی های منابع انسانی برای نیاز های محلی است.لذا مطابقاین مدل،واحد های غیر متمرکز منابع انسانی از استقلال مدیرتی منتفع می شوند.

این شعار معروف،بهترین مصادق این مدل است،((جهانی فکر کنید،محلی عمل نمایید)) چنین مدلی بر مبنای مراوده دو طرفه میان شرکت های مستقل شکل می گیرد که حول یک اداره مرکزی تجمع یافته اند:اطلاعات در سازمان مرکزی وجود دارد و به طور قانونی اقدامات شرکت های مستقل را ارزیابی می کند،همچنین سازمان مرکزی،مسئول گسترش شیوه های نوآوری است.

مزایای این مدل عبارتند از:

الف)مدیران منابع انسانی از یک استقلال نسبی برخوردار هستند.

ب)محیط کاری،چند فرهنگی است.

اما محدودیتهای این مدل عبارتند از:

الف)دارای عدم انسجام خط مشی در منابع انسانی است،زیرا دپارتمان های غیر متمرکز منابع انسانی دارای خواسته های متفاوتی هستند و این مسأله باعث ایجاد تعارضاتی میان آن ها و اداره مرکزی می شود.

ب)دارای خطر زوال فرهنگ منسجم سازمانی است.

 

رده های مدیریتی

 

پس در مدل چند محوری کارکنان محلی رده های مدیریتی را شعبه ها پر می کنند و اتباع کشور مادر در دفاتر مرکزی قرار می گیرند.همان طور که اسکولیون بیان می کند،رویکرد های تنوع گرا،بدلیل اینکه،موانع زبانی را کاهش می دهند،مشکلات هماهنگی افراد با محیط جدید را حذف می کنند و به تداوم مدیریت کمک می کنند،ارزان تر هستند و فرصت های شغلی جدیدی برای افراد محلی فراهم می نمایند: بنابراین تعهد و روحیه سازمانی کارکنان را بهبود می دهند.

برای مشاوره در زمینه مدل چند محوری در منابع انسانی مدیرتی و همچنین سیستم های مدیریتی مانند ایزو 9001 با کارشناسان مشاور ایزوتماس بگیرید.

 

در مسیر موفقیت همراه ما باشید.

021-77942240-77959675

شرکت آریان گستر

One comment

  1. پینگ بک ضرورت تغییر روش های انجام کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *