محیط برون سازمانی(محیط اقتصادی)

 محیط برون سازمانی(محیط اقتصادی)

اثر شرایط اقتصادی جامعه در مدیریت منابع انسانی از شرایط محیطی،قابل لمس و درک تر است زیرا زندگی روزمره کارکنان سازمان ها و امرار معاش خانواده هایشان تحت تاثیر مستقیم این شرایط است.

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری و عدم اشتغال،به طور مستقیم در هر 4 حوزه سیستم مدیریت منابع انسانی(استخدام،نگهداری،بهسازی و کاربرد مؤثر)تأثیر قابل ملاحضه دارد.هر چه بازار کار در رونق بیشتر باشد مشکل جذب و نگهداری افراد متخصص و شایسته در سازمان ها دشوارتر می گردد.

بازار کار

در ارتباط با بازار کار به عنوان یک پدیده ملموس محیط اقتصادی،لازم است این توضیح داده شود که در هر مقطع زمانی یکی از 3 شرایط زیر برای هر حرفه یا تخصص ممکن است وجود داشته باشد:

1- بازار کار راکد:

عرضه ی نیروی کار از تقاضا برای نیروی کار بیشتر است.

2- بازار کار ثابت:

عرضه ی نیروی کار صرف نظر از از مقدار تقاضا مشخص و ثابت است.

3- بازار کار با رونق:

تقاضا برای نیروی کار از میزان عرضه آن بیشتر است.

تردید نیست که برحسب اینکه شرایط بازار کار کدام یک از سه وضعیت فوق باشد تصمیم در مورد استخدام و پرداخت حقوق و مزایا متفاوت خواهد بود.

بازار خارجی و داخلی سازمان

نوع دیگر تقسیم بندی بازار کار،بازار داخلی(داخل سازمان)و بازار خارجی(خارج سازمان)می باشد،سازمان ها می توانند با اجرای طرح های جا به جائی و مسیر شغلی،منابع انسانی سازمان را تامین نمایند،در حالیکه بعضی سازمان ها ممکن است از هر رده که مدیران و یا کارشناسان خود را از دست می دهند در همان رده از بازار خارج سازمان نیروهای از دست رفته را تامین کنند.

جهت مشاوره ایزو و محیط اقتصادی خارج از سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

 

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

1 دیدگاه در “محیط برون سازمانی(محیط اقتصادی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو