لوگو

متقلبان خُرد یا متقلبان کلان


متقلبان خُرد یا متقلبان کلان که در متن زیر اشاره شده است را دنبال برفرمایید:


جهت مشاوره ایزو 45001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.


کدام مخرب ترند؟

دَن آریلی؛ دانشمند اقتصاد رفتاری دانشگاه دوک، در ابتدای سال 2002 یک آزمون برگزار کرد به نام “آزمایش های ماتریسی” که درآن بیش از 40,000 نفر شرکت کردند،به شرکت‌کنندگان 20 سوال ریاضی داده


شد،هر کدام از سوال ها؛ ماتریسی از اعداد بود که افراد باید اعدادی که جمع آنها مساوی 10 میشد را انتخاب و دور آنها خط می‌کشیدند.


عملیات ساده

مسلما این یک عملیات ساده ای بود که همه افراد می‌توانستند به همه سوالات پاسخ دهند،اما به آنها فرصت کافی داده نشده بود!قرار به این ترتیب بود که شرکت کنندگان بعد از 5 دقیقه مداد خود را زمین


گذاشته،تعداد پاسخ های صحیح خود را شمرده و روی کاغذ دیگری بنویسند (اظهار کنند) و سپس برگه‌ آزمون خود را در دستگاه کاغذ خردکن قرار دهند و به ازای هر پاسخ صحیح (اظهار شده)،یک دلار دریافت


کنند،چیزی که آنها نمی‌دانستند این بود که دستگاه بعد از گرفتن کاغذ، آنها را به طور کامل خرد نمی‌کند و قسمت اصلی کاغذ سالم باقی می‌ماند!


نتایج آزمون:

– افرادی که به طور متوسط به 4 سوال پاسخ صحیح داده بودند،6 پاسخ صحیح را گزارش (اظهار) کرده‌ بودند.


– حدود 70% افراد تقلب کردند.


– از میان 40,000 شرکت‌کننده، 20 تقلبکار بزرگ وجود داشت که گفته بودند به تمام 20 سوال پاسخ درست داده‌اند و در واقع 400 دلار تقلب کردند.


– 28,000 تقلبکار کوچک وجود داشت که 50,000 دلار دزدی کردند!


مشاوره در امر مدیریت ریسک با آریان گستر


به نظر می رسد این آزمایش، انعکاس تقریبا درستی از دنیای واقعی ماست؛ همانگونه که دکتر آریلی نتیجه می گیرد:

متقلبان بزرگ؛ تعدادشان کم و اثر تخریبی آنها روی یک اقتصاد؛ کم و در نقطه مقابل؛ متقلبان کوچک، تعدادشان زیاد و اثر تخریبی آنها روی اقتصاد وحشتناک زیاد است!


02177942240-77959675


در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.


شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *