فرهنگ و ساختار سازمان

فرهنگ و ساختار سازمان

آشنایی با فرهنگ و ساختار سازمان

آشنایی با فرهنگ و ساختار سازمان را می توانید در متن زیر دنبال بفرمایید:

آشنایی با مراحل ده‌گانه چرخه‌ عمر سازمان آدیزس
قسمت سوم:
6. شانه‌های پیری (ثبات)

◊نشانه‌های پیر شدن سازمان ممکن است در نگاه اول چندان واضح نباشند،احتمالا اولین نشانه‌های زوال را در شیوه‌ی رفتار افراد مشاهده می‌کنید،برای مثال افراد ممکن است برای پذیرش ریسک، هیجان کمتری داشته باشند یا قدرت سیاسی واقعی در دست واحدهایی مانند حسابداری، منابع انسانی و حقوقی قرار داشته باشد،همه‌ی افراد بر سودآوری متمرکز شده‌اند و سیاست‌ها بر فرآیند تصمیم‌گیری حکمرانی می‌کنند.

انعطاف‌پذیری‌

◊نیروی کار نیز نشانه‌های زوال را نمایان می‌کند. برای مثال سازمان ممکن است مدیرانی داشته باشد که به شکلی مولد کار نمی‌کنند یا مانع پیشرفت کار‌ها می‌شوند،افراد انعطاف‌پذیری‌شان را از دست می‌دهند و بیشتر تمایل دارند که در مسیر خودشان حرکت کنند و از دستورالعمل‌ها پیروی کنند،همچنان درباره‌ی شهود،بی‌باکی و خلاقیت صحبت می‌شود،اما تمایل کمتری برای اعتماد به این ویژگی‌ها و پذیرش ریسک‌ها وجود دارد. بحث‌ها و نشست‌های زیادی برگزار می‌شود،اما بخش بسیار کمی از آنها انجام می‌شود.

جهت مشاوره ایزو 9001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

تغییرات پنهان

◊انرژی،اشتیاق و کارآفرینی که به سازمان عظمت بخشیده بودند،به آرامی شروع به ناپدید شدن می‌کنند،در ابتدا تغییرات پنهان هستند،این مرحله برخلاف مراحل دیگر که شور و هیجان بیشتری دارند،خاموش است،اگر این مرحله زیاد طول بکشد،سازمان به سوی مرحله‌ی‌ بعدی یعنی حکومت اشرافی،سوق داده خواهد شد.

7. حکومت اشرافی

◊در مرحله‌ی حکومت اشرافی رهبران در مسیرشان آرام گرفته‌اند،آنها روی یافتن و استخدام افرادی تمرکز کرده‌اند که از قوانین پیروی کنند و تحرکی ایجاد نکنند،آنها حتی ممکن است افرادی را که ایده‌های رادیکال دارند و تلاش می‌کنند تا تغییرات گسترده‌ای ایجاد کنند، تنبیه کنند،به طور معمول جو سازمان رسمی است و افراد تمایلی برای بیان عقیده‌ی واقعی‌شان ندارند.

پروژه‌های جدید یا نوآوری

◊سازمان‌های اشرافی به موفقیت‌های گذشته تکیه کرده‌اند و زمان کمی صرف پروژه‌های جدید یا نوآوری می‌کنند،آنها معمولا مخالف ریسک کردن هستند و ممکن است به مسائل بی‌توجه باشند یا آنها را نادیده بگیرند، چرا که هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد با مسائل واقعی روبه‌رو شود،اگرچه سازمان ممکن است از نظر مالی ثروتمند باشند،اما محصولات و خدمات ممکن است منسوخ شده باشند.

مشاوره استراتژی با آریان گستر

8. اتهام متقابل (بروکراسی اولیه)

◊در مرحله‌ی رد اتهام، سازمان وارد مارپیچ ی رو به پایین می‌شود. مدیران ارشد در نهایت متوجه می‌شوند که سازمان دچار مشکل شده است و افراد ممکن است به جای تلاش برای حل مسئله، زمان زیادی را صرف سرزنش کردن دیگران بکنند،بسیاری از کارمندان، به جای اینکه کارشان را انجام بدهند، تلاش می‌کنند تا درون سازمان دوام بیاورند و درگیری درون سازمان رایج می‌شود.

روحیه و بهره‌وری‌

◊تعلیق نیز در این مرحله رایج می‌شود. افراد با دیدن اینکه همکاران‌شان از کار بیکار می‌شوند ناراحت می‌شوند و روحیه و بهره‌وری‌شان به دلیل نگرانی از اینکه شاید دفعه‌ی بعد خودشان اخراج شوند، تضعیف می‌شود. شایعات مانند آتش درون سازمان پخش می‌شود و وضعیت را بیش از پیش خراب می‌کند.

ادامه دارد…

 

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
فرهنگ و ساختار سازمان
Description
8. اتهام متقابل (بروکراسی اولیه) ◊در مرحله‌ی رد اتهام، سازمان وارد مارپیچ ی رو به پایین می‌شود. مدیران ارشد در نهایت متوجه می‌شوند که سازمان دچار مشکل شده است و افراد ممکن است به جای تلاش برای حل مسئله، زمان زیادی را صرف سرزنش کردن دیگران بکنند،بسیاری از کارمندان، به جای اینکه کارشان را انجام بدهند، تلاش می‌کنند تا درون سازمان دوام بیاورند و درگیری درون سازمان رایج می‌شود.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *