عارضه تفکر غالب گروه

عارضه تفکر غالب گروه

عارضه تفکر غالب گروه

 

 

تیم های موفق

این عارضه عموما در تیم های موفق اتفاق می‌افتد، در واقع آنها به خاطر موفقیت هایشان در دام این عارضه گرفتار می شوند،هنگامی که تیم احساس می‌کند که شکست ناپذیر است و افراد تیم تصور می‌کنند همه تصمیمات آنها درست است و امتیاز انحصاری درست فکر کردن و عمل کردن در اختیار دارند. دچار این عارضه می شوند.

ایجاد شک و شبه

افراد اینگونه تیم ها هیچ عقیده ای از خارج از تیم را بهتر از عقاید خودشان به حساب نمی آورند لذا آنها را رد می کنند، اگر اطلاعاتی از خارج از تیم به دست آید که در خصوص فعالیت‌های شان ایجاد شک و شبه کند آنها نسبت به آن بی توجهی کرده و آن را نادیده می‌گیرند، اگر هم خودشان چنین اطلاعاتی کسب کنند آن را دوباره به صورتی تفسیر می‌کنند که با تصمیمات شان همخوانی داشته باشد.

پیروی از اکثریت

افرادی هم که عضو تیم هستند و فکر میکنند که تصمیمات ممکن است غلط باشد و یا راه حل بهتری داشته باشند، آن را مخفی کرده و از اکثریت پیروی می‌کنند. چرا که اگر این کار را نکنند نادیده گرفته خواهند شد.

سخن آخر

به این ترتیب، تیم به سرعت به سمت عدم کارایی و اضمحلال پیش می‌رود!تیم‌هایی که فاقد نقش تیمی بازرس (کسی که اطمینان پیدا می‌کند کلیه امور طبق برنامه پیش رفته است) و یا هماهنگ کننده، (کسی که اطمینان پیدا می‌کند هر فردی فرصت ابراز عقیده دارد) باشند به سمت این عارضه تمایل پیدا میکند.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *