طراحی بالا به پایین و پایین به بالا

طراحی بالا به پایین و پایین به بالا

طراحی بالا به پایین و پایین به بالا

طراحی بالا به پایین و پایین به بالا را در متن زیر دنبال بفرمایید:

 

از بالا به پایین و پایین به بالا هر دو استراتژی پردازش اطلاعات و سفارش دانش است که در زمینه های مختلفی در مدیریت و سازمان استفاده می شود. در عمل ، آنها می توانند به عنوان یک سبک تفکر، تدریس یا رهبری تلقی شوند.

طراحی مرحله ای

رویکرد از بالا به پایین که به عنوان طراحی مرحله ای نیز شناخته می شود و در بعضی موارد به عنوان مترادف تجزیه استفاده می شود، اساساً در حال تجزیه سیستم برای به دست آوردن بینش به زیر سیستمهای یعنی مهندسی معکوس ، در رویکرد از بالا به پایین، یک مرور کلی از سیستم تدوین شده است ، هر گونه زیر سیستم های سطح اول را مشخص می کند ، اما تفصیل آن نیست. سپس هر زیر سیستم در جزئیات بیشتر، تا زمانی که کل مشخصات به عناصر پایه کاهش یابد.ادامه پیدا می کنند،رویکرد بالا به پایین با تصویر بزرگ شروع می شود.

از آنجا به بخشهای کوچکتر تجزیه می شود

رویکرد پایین به بالا جمع کردن سیستم ها برای ایجاد سیستم های پیچیده تر است ، بنابراین سیستم های اصلی از سیستم های فرعیو تبدیل آنها بوجود می آید، پردازش پایین نوعی پردازش اطلاعات است که براساس داده های دریافتی از محیط ساخته می شود تا یک برداشت را ایجاد کند. از دیدگاه روانشناسی شناختی ، اطلاعات از یک جهت وارد می شوند (ورودی حسی ، یا “پایین”) ، و سپس به یک تصویر توسط مغز تبدیل می شوند که می تواند به عنوان یک ادراک (خروجی که ساخته می شود) تفسیر و به رسمیت شناخته شود.

استراتژیهای ارگانیک

“از پردازش تا شناخت نهایی). در یک رویکرد از پایین به بالا ، ابتدا عناصر پایه فردی سیستم با جزئیات بسیار مشخص ، مشخص می شود این عناصر سپس به هم پیوسته می شوند تا زیر سیستم های بزرگتری تشکیل شوند ، که بعداً به نوبه خود با یکدیگر مرتبط هستند،گاهی در بسیاری از سطوح ، تا زمانی که یک سیستم کامل سطح بالا ایجاد شود. این استراتژی اغلب شبیه به یک مدل “بذر” است،که در آن ابتدا کوچک هستند اما در نهایت پیچیده و کامل می شوند. با این حال ، “استراتژیهای ارگانیک” ممکن است منجر به درهم آمیختگی عناصر هم بشوند.

برنامه ریزی و درک کاملی از سیستم

طراحی بالا به پایین در دهه 1970 توسط محققان آی بی ام، بوجود آمدو این رویکردها بر برنامه ریزی و درک کاملی از سیستم تأکید دارد اما در مقابل یک رویکرد از پایین به بالا ، شهود خوب برای تصمیم گیری در مورد عملکردی که قرار است توسط اجزا ارائه شود ، نیاز دارد.

نمونه ای از پردازش از بالا به پایین:

اگرچه حرف دوم در هر کلمه مبهم است ، پردازش از بالا به پایین امکان تنظیم آسان بر اساس متن را فراهم می کند
در زمینه های مدیریت و سازمان از اصطلاحات “از بالا به پایین” و “از پایین به بالا” برای توصیف چگونگی تصمیم گیری و / یا چگونگی اجرای تغییر استفاده می شود.

تصمیم گیرنده اجرایی

یک رویکرد ” از بالا به پایین ” در جایی است که یک تصمیم گیرنده اجرایی یا شخص برتر دیگری تصمیم می گیرد که چگونه باید کاری انجام شود. این رویکرد تحت اختیار آنها برای رسیدن به سطوح پایین تر در سلسله مراتب ، پخش می شود.

جنبه های مثبت

جنبه های مثبت رویکردهای از بالا به پایین شامل کارآیی آنها و نمای کلی از سطوح بالاتر است، از بعدمنفی، اگر تصور شود که اصلاحات از بالا “تحمیل شده است” ، پذیرش سطوح پایین برای آنها دشوار است امارویکرد از پایین به بالا امکان آزمایش بیشتر و احساس بهتری را برای آنچه در پایین لازم است فراهم می کند،شواهد دیگر نشان می دهد که یک رویکرد ترکیبی سوم برای تغییر وجود دارد.

 

 

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
طراحی بالا به پایین و پایین به بالا
Description
جنبه های مثبت رویکردهای از بالا به پایین شامل کارآیی آنها و نمای کلی از سطوح بالاتر است، از بعدمنفی، اگر تصور شود که اصلاحات از بالا "تحمیل شده است" ، پذیرش سطوح پایین برای آنها دشوار است امارویکرد از پایین به بالا امکان آزمایش بیشتر و احساس بهتری را برای آنچه در پایین لازم است فراهم می کند،شواهد دیگر نشان می دهد که یک رویکرد ترکیبی سوم برای تغییر وجود دارد.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *