لوگو

وقتی تخم کدو کاشته اند و منتظرند خربزه شیرین برداشت کنند!

 

 

 

دکتر حسین تهرانی، محقق ارشد شرکت تویوتا :

در شرکتهای ژاپنی اگر کارمندی دچار تخلف و خطایی ( بصورت سهوی و یا عمدی) بشود، معمولا بیشتر از کارمند خاطی، مدیران بالا دست او محاکمه و توبیخ میشوند و آوار اصلی بر سر مدیران ارشد شرکت خراب میشود. (در رسانه های ژاپنی، معمولا این مدیران ارشد شرکتها هستند که لرزان و شرمگین تا کمر خم میشوند و گاها بسته به میزان تخلف تا خودکشی هم پیش میروند).

کارمند خطاکار

بارها در دوره های مدیریت شرکت شنیده ام که حداکثر سوال و توبیخی که برای کارمند خطاکار در نظر گرفته میشود این است که چرا با علم بر ناتوانی و یا عدم تجربه، مسولیت انجام کاری را پذیرفته است ولی مدیران او باید هزاران سوال را جواب بدهند که چرا بدون آگاهی کافی از میزان توانایی و دانش کارمند خود، کاری را از او درخواست کرده که خارج از حیطه توانایی اوست، چرا از پیش آموزشهای لازم را به او نداده اند، چرا از او مرتبا مراقبت نکرده و جلوی خطاهای او را نگرفته اند ، و، و، و، و…… ( مدیریت و قبول مسئولیت در ژاپن به مانند راه رفتن روی لبه شمشیر بران سامورایی است که با کوچکترین غفلتی به دو نیم میشوید!!)

فردی بدون تجربه و دانش لازم

در قضیه اخیر ارز و مشکلات و نابسامانی های پیش آمده ، فردی بدون تجربه و دانش لازم را ( البته ایشان دارای ژن خیلی خوب است و تمام تجربه و دانش دنیا از ابتدا تا انتها در این ژنها نهفته شده است و پز جوانگرایی در مسئولیتها هم تنها مخصوص ژنهای خوب است و بس!!) در سمت معاونت ارزی بانک مرکزی کشور گذاشته و از او انتظار داشتند که در این شرایط حساس، مدیریت صحیح ارزی کل کشور را انجام بدهد!! ( در قبایل بدوی هم که از برگ موز برای پوشش خود استفاده میکنند، برای تصمیمات مهم از افراد باتجربه قبیله استفاده میشود ).

سخن آخر

به قولی تخم کدو کاشته و انتظار خربزه شیرین را دارند و فعلا که تخم کدو نیست شده و باغبان ( معاون اقتصادی ریاست جمهوری آقای نهاوندیان)، مقصر را جامعه (همان زمین) معرفی کرده است که نتوانسته از تخم کدو، خربزه شیرین به عمل آورد!!!

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *