سیستم کانبان

سیستم کانبان

سیستم کانبان چیست؟

سیستم کانبان چیست؟با ما در متن زیر همراه بمانید:

←کانبان KANBAN یک لغت ژاپنی به معنای کارت اعلان (SIGN BOARD)، مدرک دیداری (VISUAL RECORD) و آلارم (SIGNAL) است،کانبان یکی از روش‌های مدیریت پروژه است که توسط دیوید اندرسون تهیه شده و هدف آن حذف هرج‌ و مرج‌های درون پروژه با تمرکز بر اولویت‌هاست.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

فرآیندهای سازمانی‌

←اما این روش هدف دیگری را نیز دنبال می‌کند که عبارت است از پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات مرتبط با گردش کار و فرآیندهای سازمانی‌ای که بعد از اتمام یک فعالیت منجر به شروع فعالیت دیگر می‌شود،این سیستم برای کنترل چرخه‌ی تامین کالا کاربرد دارد،اجرای این سیستم مانند دیگر سیستم‌های افزایش بازده و تولید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

مدیریت تولید

←کانبان برای تولید با هزینه‌ی کم و حجم بالا نسبت به تولید کم و هزینه‌ی بالا مفیدتر خواهد بود،کانبان در واقع مدیریت تولید است و به ما جهت شروع و توقف تولید یاری می‌رساند،کانبان سیستمی برای رسیدن به JIT یا همان تولید به هنگام است.

از مزایای کانبان می­‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

←پاسخ سریع به تغییرات
←سیستمی قابل درک و اجرا
←محوّل کننده­‌ی مسئولیت به کارگران
←جلوگیری از تولید ضایعات و کاهش هزینه‌­ها
←ارائه­‌ی اطلاعات مفید

کانبان

←کانبان،سفارش کاری است که همراه مواد حرکت می‌کند هر کارت یا کانبان معرف قطعه و یا مجموعه­‌ی نیم مونتاژی است که نشان می‌دهد که هر کدام از کجا آمده و به کجا می‌روند و همانند یک سیستم اطلاعاتی همه فرایندها را به هم مرتبط کرده و کل جریان ارزش را به طور هماهنگ به تقاضای مشتری پیوند می‌دهد،در این سیستم فرآیندهای تولیدی تا زمانی کار می‌کنند که به کالای مربوطه نیاز باشد (عرضه و تقاضا)،شروع سیستم برداشت از زمانی شروع می‌شود که مشتری اعلام نیاز کند که به آن سیستم کششی گویند.

مزیت عمده‌ی یک سیستم کانبان چیست؟

←مزیت این سیستم در این است که تا زمانی که در پایین‌دست برای کالا تقاضایی وجود نداشته باشد، کالایی تولید نمی‌شود،در نتیجه کالایی انبار نمی‌شود و نیاز به رسیدگی به مقدار زیاد کاهش پیدا می‌کند. خسارت‌های ناشی از انبار و خواب کالا نیز کاهش می‌یابد.

مشاوره EFQM با آریان گستر

چهار اصل مهم در کانبان:

←1-استفاده از این سیستم در شرایط حاضر- به عبارتی برای اجرای این روش نیاز به تغییر یا کار خاصی نداریم و این سیستم خود به خود این تغییرات را به وجود خواهد آورد.
←2-همکاری اعضای گروه، شرکت و … – در این روش مقاومتی از سوی همکاران صورت نخواهد گرفت و به راحتی با استقبال آنان روبه­ رو خواهد شد.
←3-قبول کردن وظیفه‌ی افراد در کل سیستم- در این سیستم وظیفه‌ی هر فرد در شبکه‌ی تولید کاملا مشخص است.
←4-هرفرد مساوی یک رهبر- در این سیستم هر فرد خود به عنوان یک مدیر شناخته می‌شود.

 

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
سیستم کانبان
Description
چهار اصل مهم در کانبان: 1-استفاده از این سیستم در شرایط حاضر- به عبارتی برای اجرای این روش نیاز به تغییر یا کار خاصی نداریم و این سیستم خود به خود این تغییرات را به وجود خواهد آورد. 2-همکاری اعضای گروه، شرکت و … – در این روش مقاومتی از سوی همکاران صورت نخواهد گرفت و به راحتی با استقبال آنان روبه­ رو خواهد شد. 3-قبول کردن وظیفه‌ی افراد در کل سیستم- در این سیستم وظیفه‌ی هر فرد در شبکه‌ی تولید کاملا مشخص است. 4-هرفرد مساوی یک رهبر- در این سیستم هر فرد خود به عنوان یک مدیر شناخته می‌شود.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *