لوگو

سوگیری تجسمی و قاعده اوج پایان

سوگیری تجسمی و قاعده اوج پایان را در متن زیر می توانید دنبال بفرمایید:

پیش‌بینی احساساتی

سوگیری تجسمی یا همان Projection Bias یک نوع سوگیری است که در آن ما تمایل داریم از احساسات حال حاضرمان برای پیش‌بینی احساساتی که در آینده خواهیم داشت استفاده کنیم،همین خطای ذهنی به‌تنهایی باعث گرفتن تصمیمات شتاب‌ زده برنامه‌ ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌هایی که هرگز عملی نمی‌شوند و در نهایت کاهش شادمانی‌مان در زندگی می‌شوند.

خطای ذهنی

برای مثال دمای هوا در زمانی که ما برای خرید لباس زمستانی می‌رویم تأثیر زیادی بر نوع لباس گرمی که می‌خریم، دارد،هر چه دمای هوا در روز خریدِ لباسِ زمستانی پایین‌تر باشد، ما لباس گرم‌ تری خواهیم خرید که طبیعتاً بعدها باعث پشیمانی‌مان خواهد شد دلیل این خطای ذهنی بسط سرمای احساس‌شده آن روز به بقیه روزهای فصل زمستان است.

غذایی که پول زیادی برایش پرداخت کرده‌ایم

زمانی که خیلی گرسنه هستیم و وارد یک رستوران می‌شویم غذای زیادی سفارش می‌دهیم که معمولاً چند برابر میزان غذایی است که در حالت عادی می‌خوریم،همین اشتباه باعث می‌شود مقدار زیادی از غذایی که پول زیادی برایش پرداخت کرده‌ایم دست‌ نخورده باقی بماند چون ما احساس شدید گرسنگی خودمان را به چند دقیقه بعد از خوردن غذا هم بسط داده‌ایم.

جهت مشاور ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
احساسات آینده

سوگیری تجسمی مربوط به خطای ذهنی ما قبل از انجام کاری یا وقوع رویدادی خاص است که باعث می‌شود احساسات آینده خودمان را به‌غلط پیش‌بینی کنیم و از این طریق تصمیمات اشتباهی بگیریم.

قضاوت بر اساس لحظه اوج

سوگیری دیگری هم وجود دارد که مربوط به بخاطرسپاری کیفیت خاطرات و اتفاقات گذشته است که به آن قاعده اوج – پایان گفته می‌شود، بر این اساس ما وقتی می‌خواهیم در مورد کیفیت خاطره یا اتفاقی خاص که در گذشته برایمان رخ داده قضاوت کنیم، این قضاوت بر اساس لحظه اوج و همچنین لحظه انتهایی صورت می‌گیرد.

لحظه اوج و لحظه پایانی

ما یک هفته برای تعطیلات به مسافرت می‌رویم، ولی بعد از مدتی تنها چیزی که از کیفیت آن تعطیلات به خاطر می‌آوریم تنها احساس لحظه اوج و لحظه پایانی تعطیلات است و عواملی همچون مدت‌زمان تعطیلات و پارامترهای دیگر چندان تأثیری در قضاوت ما از کیفیت آن مسافرت ندارند.

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.
اتفاق بد و ناخوشایند

این مشکل ممکن است در سر کارتان هم پیش بیاید، برای مثال شاید شرایط کاری و نوع کار شما در کل خوب باشد ولی صرفاً به دلیل یک اتفاق بد و ناخوشایند، تصمیم بگیرید آن شغل را ترک کنید.

خاطره‌ای خیلی خوب و لذت‌بخش

اما حالت برعکس هم وجود دارد. به این معنا که شاید شما مسافرتی را که در مجموع، زیاد بهتان خوش نگذشته است ولی اتفاق خیلی خوب و لذتبخش در آن برایتان رخ داده، به‌عنوان خاطره‌ای خیلی خوب و لذت‌بخش در ذهنتان ثبت کنید.

خطای ذهنی

با توجه به این دو خطای ذهنی و سوگیری‌هایی که وجود دارند، بسیاری از اوقات میزان شادمانی ما در زندگی تحت تأثیر قرار می‌گیرد که ناشی از عملکرد نه‌ چندان درست و منطقی ذهن ما است ازاین‌رو شاید آشنایی با این نوع خطاها، تصمیم گرفتن با توجه به وجود چنین خطاهایی و همچنین ثبت لحظات خوب زندگی در قالب خاطرات که به‌ صورت روزانه انجام شود، بتواند تا حد زیادی ما را در غلبه بر چنین خطاهایی و ایجاد شادمانی بیشتر در زندگی یاری دهد

 

با شماره های زیر ارتباط برقرار بفرمایید:
02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *