سه سوال کلیدی در حل مساله را به یاد داشته باشید!

سه سوال کلیدی در حل مساله را به یاد داشته باشید!با ما همراه باشید:

یکی از بهترین یادگیری هایم را در یک صبحانه کاری با تعدادی از مدیران دیگر شرکتهای همکار در صنعت مان تجربه کردم. زمانی که همه داشتند از شرایط بد بازار در حرفه مان گله می کردند، یکی از حضار گفت: “موقعیت فعلی ما مثل اینست که گاوی درون یک گودال افتاده است و ما باید آن را بیرون بیاوریم.

انجام این کار سه مرحله اصلی دارد:

-اول اینکه بررسی کنیم که این گاو چگونه درون این گودال افتاده است.
-دوم اینکه چطور آن را بیرون بیاوریم؛
-و سوم، چه کنیم که گاو دیگری در این گودال نیفتد.

گفته او در میان همه حضار گم شد، اما در ذهن من جرقه ای ایجاد کرد.

از آن زمان به بعد، هر زمان در شرکت زیراکس با مشکلی مواجه می شدیم، سه سوال کلیدی من این بود:

-چرا دچار این مشکل شده ایم؟
-چه کنیم تا این مشکل را حل کنیم؟
-چگونه با آموزه های خود از این مشکل، و قرار دادن علائم و نشانه های مناسب، کاری کنیم که شرکت دوباره دچار مشکل مشابهی نشود؟

این شیوه در شرکت ما تبدیل به یک ضرب المثل شده است

هرچند آن روز هیچ یک از حاضرین به مثال پیشنهادی آن فرد خوش فکر توجه نکرد، اما بکارگیری ایده خوب او برای ما میلیون ها دلار صرفه جویی و حفظ رهبری بازار در صنعت مان را برای ما به ارمغان آورد،همیشه این جمله خوب استاد مدیریت یادمان باشد که: “مهم نیست که ایده ها از کجا می آیند، مهم اینست که شما آنها را به کجا می برید.”

مسئله در حقیقت مشکلی است که این زمانی و این مکانی شده باشد، مسئله از دل تغییر بیرون میاید، مسئله دقیقا در شکاف حاصل از تغییر بوجود می آید، مسئله احساس نمیشود بلکه بیان میشود، مسئله باخود راه حل را دارد(مشروط بر این که همت و انگیزه آن را داشته باشیم)، مسئله شکاف بین آنچه که هست و آنچه که باید باشد است. مسئله قابل شمارش است، اما مشکل غیر قابل شمارش.

مسئله موردی است مانند معادله درجه اول ریاضی مثل X+5=18

حل کردن این معادله ساده است و تنها کافی است اصل مسئله شناسایی شود و با تجزیه و تحلیل می توان آن را حل کرد. بعنوان مثال دستگاهی که بعلت یک قطعه معیوب خراب شده است را به سادگی می توان تعمیر کرد. نکته مهم: در کسب و کارها و موضوع حل مسئله، تلاش می شود، همه موارد بصورت مسئله های مختلف و جداگانه شناسایی شده و سپس به سادگی بتوان هر کدام از مسائل را حل کرد. برنامه ریزی چیست؟ برای حل مشاله برنامه ریزی نیز بسیار مهم می باشد.

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره EFQM با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر
مشاور ایزو
Summary
Article Name
حل مساله
Description
هرچند آن روز هیچ یک از حاضرین به مثال پیشنهادی آن فرد خوش فکر توجه نکرد، اما بکارگیری ایده خوب او برای ما میلیون ها دلار صرفه جویی و حفظ رهبری بازار در صنعت مان را برای ما به ارمغان آورد،همیشه این جمله خوب استاد مدیریت یادمان باشد که: "مهم نیست که ایده ها از کجا می آیند، مهم اینست که شما آنها را به کجا می برید."
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *