سندرم ایمپاستر

مدیری موفق یا کلاه برداری خوش شانس؟

◊سندرم ایمپاستر اصطلاحی است که اولین بار توسط روانشناسان سوزانا ایمس و پائولین رز در دهه 1970 ابداع شد،زمانی که اولین بار این مفهوم معرفی شد، تصور می شد که تنها به زنانی اطلاق می شود که به موفقیت زیادی دست یافته اند از آن زمان، به عنوان پدیده ای شناخته می شود که در حداقل 40 درصد از افراد موفق دیده می شود.

تعریف سندرم ایمپاستر:

◊سندرم ایمپاستر به تجربه ای درونی گفته می شود فرد باور دارد که تصور دیگران در مورد او درست نیست،فرد باور ندارد که باهوش یا تلاش گر است و باور دارد که تمام موفقیت هایش در اثر خوش شانسی یا کلاه برداری از دیگران بوده است،این در حالی است که دیگران باوری کاملا متفاوت با او دارند.

عوامل دخیل در سندرم ایمپاستر:

◊می دانیم که فاکتورهای متعددی در تجربه سندرم ایمپاستر دخیل هستند. برای مثال، ممکن است در خانواده ای بزرگ شده باشید که به موفقیت اهمیت زیادی می دهند و دائما بین تحسین و انتقاد در نوسان باشند.

جهت مشاوره ایزو 45001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند

سندرم ایمپاستر

◊همچنین می دانیم که وارد شدن به نقش جدید نیز می تواند در ابتلا به سندرم ایمپاستر موثر باشد،برای مثال، ورود به دانشگاه یا کالج بزرگ باعث می شود که فرد به آن احساس تعلق نداشته باشد و تصور کند لیاقت آن را ندارد.

اثرات منفی سندرم ایمپاستر:

◊در حالی که برای برخی از افراد این سندرم می تواند انگیزه ای برای دستیابی به موفقیت باشد،اما این می تواند به هزینه نوعی اضطراب مداوم باشد،فرد همیشه آماده کار بیشتر و سخت تر است و تلاش می کند با پیشرفت بیشتر کسی از ناتوانی های او باخبر نشود.

سیکلی معیوب

◊این باعث شکل گیری سیکلی معیوب می شود که در آن فرد تصور می کند تنها دلیل موفقیت او در کار و کلاس این است که تمام شب بیدار مانده است یا تصور می کند دلیل گرم بودن مهمانی و توجه همه به شخص او، آن است که تمام جزئیات راجع به علایق دیگران را حفظ کرده و توانسته با همه حرف بزند.

تجربه موفقیت

◊مشکل ابتلا به این سندرم آن است که تجربه موفقیت در انجام هر کاری باعث تغییر عقیده فرد نمی شود،هر چه فرد بیشتر به موفقیت برسد،بیشتر آن صدای سمج و کلافه کننده در سرش صدا می دهد که چرا من اینجا هستم؟ من یک بی لیاقتم که همه را گول زده ام گویی شخص نمی تواند تجربه خود از موفقیت را درونی سازی کند.

مشاوره در امر مدیریت ریسک با آریان گستر

عملکردهای اجتماعی

◊هسته باورهای شخص نسبت به خودش به قدری قوی است که نمی تواند آن را تغییر دهد و حتی شواهد نیز نمی تواند آن را تغییر دهد این باورها می تواند در اثر تجربه تلخ اولیه در عملکردهای اجتماعی باشد.

در آخر

◊به تدریج، این احساسات،اضطراب را تشدید می کند و به افسردگی منجر می شود افرادی که دچار این سندرم هستند در مورد احساس و رنج خود با کسی حرف نمی زنند و همه چیز را در خود پنهان می کنند.

لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
سندرم ایمپاستر
Description
سیکلی معیوب ◊این باعث شکل گیری سیکلی معیوب می شود که در آن فرد تصور می کند تنها دلیل موفقیت او در کار و کلاس این است که تمام شب بیدار مانده است یا تصور می کند دلیل گرم بودن مهمانی و توجه همه به شخص او، آن است که تمام جزئیات راجع به علایق دیگران را حفظ کرده و توانسته با همه حرف بزند.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *