لوگو

سازمانهای بدون سلسله مراتب

تیم‏ های کاربردی‌تری می‌سازند

◊این عقیده که سلسله مراتب تعریف شده و رهبری باصلابت در سازمان،شرکت‌ها را در برابر تهدیدات ایمن می‏کنند و آنها را برای حضور در صحنه رقابت متحد می‌کنند، غلط است.

رفتار سازمانی

◊به باور خانم “لیندرد گریر”، استاد رفتار سازمانی در مدرسه کسب‌وکار استنفورد،«وقتی به سازمان‏های واقعی نگاه کنید، می‏توانید ببینید که داشتن سلسله‏ مراتب روشن درون آن سازمان، باعث می‌شود وقتی کارکنان با تهدیدی خارجی روبه‌رو می‌شوند، مسئولیت را گردن یکدیگر بیندازند.»همکاری‏های تیمی موثر در رویارویی با تهدیدات، مستلزم سلسله ‏مراتب و تمرکز قدرت نیست، بلکه به ایجاد حس برابری و شکل‏ گیری فرهنگ مشارکت نیاز دارد.

دانشگاه آمستردام و دانشگاه درکسل

◊تیمی تحقیقاتی در همکاری با پژوهشگرانی از دانشگاه آمستردام و دانشگاه درکسل با انجام یک مطالعه به نتایجی دست پیدا کردند،در این پژوهش، گروه‏های سه نفره از دانشجویان، پروژه مشاوره ‏ای را برای یک مشتری بالقوه به اجرا گذاشتند.

سلسله‏ مراتب

◊برخی از این گروه‏ها فاقد سلسله‏ مراتب بودند، درحالی‌که اعضای سایر تیم‏ها به صورت گزینشی عناوینی را دریافت کرده بودند: مشاور ارشد،کارشناس مشاوره و… به همین ترتیب برخی از گروه‎ها هیچ رقیبی نداشتند،درحالی‌که به برخی از تیم‏ها گفته شده بود با شرکتی رقیب برای جذب مشتری رقابت می‏کنند.

جهت مشاوره ایزو 45001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

اختلافات داخلی

◊پژوهشگران دریافتند که تیم‏های دارای سلسله مراتب و رقبای تعریف شده به شدت درگیر ارتباطات و اختلافات داخلی هستند، درحالی‌که اعضای سایر تیم‏ها با برقراری روابط مسالمت‌آمیز، همکاری قابل قبولی داشتند.

روابط مسالمت‏ آمیز

◊به باور ون باندرن، تیم‏های دارای روابط مسالمت‏ آمیز تمرکز بیشتری بر گروه دارند، چرا که «همواره احساس می‏کنند در یک قایق مشترک به سر می‏برند و سرنوشت مشترکی در انتظار آنهاست. درحالی‌که تیم‏های دارای سلسله‏ مراتب به پررنگ‌تر جلوه دادن نقش خود – احتمالا به بهای تخریب دیگران – تمایل بیشتری داشتند.»

تهدیدات خارجی

◊خانم گریر بر توجه هر چه بیشتر به زمینه ‏های موجود برای پاسخ به پرسش‏های طرح شده تاکید دارد،هر سازمانی که با تهدیدات خارجی روبرو نباشد باید توان فعالیت در ساختاری کاملا بوروکراتیک و سلسله مراتبی را داشته باشد،در بازار رقابتی امروز، گرایش به روابط مسالمت‌آمیز احتمال حمایت بیشتر از مشارکت کارکنان و در نتیجه بهبود عملکرد آنها را افزایش می‏دهد.

اشاعه فرهنگ

◊بطور کلی تیم‎های فروش با رقابت شرکت‎های ارائه‏ دهنده محصولات و خدمات مشابه روبه‌رو هستند در این صورت، اشاعه فرهنگ تعامل مسالمت ‏آمیز در واحد فروش احتمالا منجر به تضعیف عملکرد این بخش شود.

سلسله ‏مراتب استاندارد

◊در این میان، مهندسان سازمان از جمله گروه‏هایی هستند که تاثیرپذیری کمتری از سایر شرکت‌ها داشته باشند. ازین‌رو، استفاده از سلسله ‏مراتب استاندارد تاثیر مثبتی بر عملکرد تیم‏های مهندسی بر جای می‏گذارد.

مشاوره در امر مدیریت ریسک با آریان گستر

جایگزین کردن سلسله ‏مراتب چیست؟

◊با در نظر گرفتن تمامی مسائل یاد شده، یک پرسش اساسی وجود دارد و آن اینکه منظور از جایگزین کردن سلسله ‏مراتب چیست؟
خانم گریر می گوید: «همیشه گفته‏ ام اگر قرار باشد جایزه نوبلی به دانشمندان حوزه مدیریت داده شود،بدون شک این جایزه متعلق به شخصی خواهد بود که معرف ساختار نوینی باشد که بر مبنای تمایز عمودی و رهبری شکل نگرفته است.»

 

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *