لوگو

ساخت رسمی

ساخت رسمی سازمان ها را می توانید در متن زیر مطالعه بفرمایید:

 

 

تغییر در استراتژی سازمان اغلب ایجاب می کند ساختار رسمی سازمان به دو علت عمده تغییر نماید،اول اینکه ساختار سازمانی  در شکل گیری اهداف و خط مشی مؤثر است به طور مثال هدف ها و خط مشی ها زمانی بر مبنای محصول و یا خدمات خاص اعلام می شود که ساختار سازمان بر حسب نوع محصول یا خدمت سازمان دهی شده باشد،بنابراین یک ارتباط دو جانبه بین استراتژی و ساختار سازمانی برقرار است.

منابع مؤثر

دوم اینکه ساختار سازمانی در چگونگی تخصیص منابع مؤثر است،مثلا اگر ساختار سازمانی وظیفه ای باشد منابع بر حسب وظایف تخصیص می یابد و یا اگر ساختار ماتریسی یا پروژه ای باشد تخصیص منابع به مجموع فعالیت هر پروژه به صورت جداگانه انجام می شود،بنابراین در مدیریت منابع انسانی کاملا تعیین کننده است.

ساختار سازمانی

در مورد اینکه آیا ساختار سازمانی باید از استراتژی تبعیت کند یا برعکس،در چهارچوب دو مکتب مدیریت استراتژیک،دیدگاه ها متفاوت است،آنچه حائز اهمیت است تحقق هدف ها و ماموریت است که در استراتژی ها مطرح می گردد و طبعا در این راستا سازمان وسیله است نه هدف،مگر اینکه ایجاد سازمان،خود جزو هدف ها باشد.

نگرش اقتضایی

بر مبنای نگرش اقتضایی،فقط یک بهترین ساختار سازمانی برای اجرای یک استراتژی وجود ندارد،ممکن است ساختاری برای یک سازمان مناسب و برای سازمان دیگر دیگر که در محیط جغرافیایی دیگری قرار گرفته،نامناسب باشد،با این وصف معمولا صنایع مشابه از لحاظ سازماندهی تا حد زیادی از تجربیات یکدیگر استفاده می نمایند و سعی می شود از لحاظ ساختاری،از سازمانی که نقش رهبری یک گروه صنعتی را دارد تبعیت شود.

منطقه جغرافیایی

به طور مثال شرکت هایی که کالاهای مصرفی تولید می کنند معمولا ساختارهای بخشی بر حسب کالا یا منطقه جغرافیایی را انتخاب می کنند،همچنین اندازه و وسعت سازمان در نوع سازمان دهی نقش دارد مثلا شرکت های کوچک معمولا ساختار وظیفه ای،شرکت های متوسط معمولا بخشی و شرکت های بزرگ معمولا ساختار واحد استراتژیک و یا ماتریسی را برمی گزینند.

تعدیل منابع انسانی

باید توجه شود که به همان نسبت که سازمان رشد می کند و در آن بخش های متعدد ایجاد می شود،و ماموریت های آن تغییر می یابد،ساختار سازمانی آن نیز لازم است تغییر نماید،قرار دادن چند بخش که از نظر ماهیت کاری و جغرافیایی تجانس دارند،در کنار یکدیگر و ایجاد واحد هایی  با شخصیت حقیقی یا حقوقی مستقل و یا به عبارت دیگر تقسیم سازمان های بزرگ به واحد های کوچکتر(SBU) علاوه بر آثار اقتصادی،در تعدیل منابع انسانی سازمان ها آثار کاملا مشخص را بر جای می گذارد.

سخن آخر

علاوه بر اندازه و حجم سازمان ها،عوامل برون سازمانی و درون سازمانی عوامل متعدد دیگری نیز در شکل گیری ساختار رسمی سازمان تاثیر می گذارد،که معمولا برای جلوگیری از تغییرات مکرر که خود باعث هرج و مرج سازمانی و بلاتکلیفی افراد در سازمان می گردد،فقط عوامل کلیدی و غیر قابل اجتناب باید مورد توجه قرار گیرد.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *