رویکرد فرآیندی چيست؟

رویکرد فرآیندی چيست؟

رویکرد فرآیندی چيست؟با ما همراه بمانید:

←فرآیند (Process)مجموعه‌ای از فعالیت‌های مرتبط و به هم وابسته است که یک یا چند ورودی (Input) را به نتیجه یا خروجی (Output) مشخص تبدیل می‌کند به نحوی که نتیجه حاصل از فرآیند دارای ارزش افزوده نسبت به ورودی فرآیند است.

تقسیم‌بندی فرآیندها:

←فرآیندهای سازمانی معمولاً به فرآیندهای اصلی، پشتیبانی و مدیریتی تقسیم می‌شوند،برای مثال در مدل عمومی APQC (مرکز بهره‌وری و کیفیت آمریکا) فرآیندها به صورت زیر تقسیم‌بندی شده‌اند:

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

فرآیندهای عملیاتی:

←توسعه چشم‌انداز و استراتژی
←طراحی و مدیریت محصولات و خدمات
←بازاریابی و فروش محصولات و خدمات
←تحویل محصول
←ارائه خدمات
←مدیریت خدمات مشتری

فرآیندهای مدیریتی و پشتیبانی:

←توسعه و مدیریت سرمایه انسانی
←مدیریت فناوری اطلاعات
←مدیریت منابع مالی
←ایجاد و مدیریت دارایی‌ها
←مدیریت ریسک سازمان
←مدیریت ارتباط با ذینفعان خارجی
←توسعه و مدیریت قابلیت‌های کسب‌وکار

رویکرد فرآیندی (process approach) و رویکرد وظیفه‌ای:

←مفهوم رویکرد فرآیندی (فرآیند گرایی – فرآیند محوری) معمولاً در مقابل مفهوم وظیفه گرایی مطرح می‌شود،بر اساس رویکرد وظیفه‌ای (functional)، یک سازمان متشکل از بخش‌ها و دپارتمان‌های مختلف است و وظایف سازمانی در قالب این بخش‌ها سازمان‌دهی می‌شوند.

عناصر به هم وابسطه

←نتیجه این نوع نگرش یک سازمان سلسله مراتبی دارای بخش‌های متفاوت و با نقش‌ها و وظایف مجزا است،در مقابل در رویکرد فرآیندی،سازمان به عنوان مجموعه‌ای از عناصر به هم وابسته و متعامل در نظر گرفته می‌شود که تولید یک برونداد یا نتیجه نهایی را دنبال می‌کند،فرآیند گرایی باعث می‌شود تا تمام فعالیت‌های سازمان بر روی کسب نتایج موردنظر و محصول نهایی تمرکز کند.

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

رویکرد فرآیندی کارکنان

←در رویکرد فرآیندی کارکنان بخش‌های مختلف یک سازمان کار خود را مستقل از سایر بخش‌ها نمی‌دانند،در این رویکرد هر بخش سازمان، مشتری محصول یا خدمات بخش دیگری از سازمان است که درنهایت یک هدف و نتیجه را دنبال می‌کند.

سخن آخر

←رویکرد فرآیندی تضادی با تقسیم وظایف و نقش‌های مختلف سازمانی ندارد بلکه تفاوت در نوع نگرش و تمرکز بر محوریت فرآیند و وظیفه است.

 

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
رویکرد فرآیندی
Description
عناصر به هم وابسطه نتیجه این نوع نگرش یک سازمان سلسله مراتبی دارای بخش‌های متفاوت و با نقش‌ها و وظایف مجزا است،در مقابل در رویکرد فرآیندی، سازمان به عنوان مجموعه‌ای از عناصر به هم وابسته و متعامل در نظر گرفته می‌شود که تولید یک برونداد یا نتیجه نهایی را دنبال می‌کند. فرآیند گرایی باعث می‌شود تا تمام فعالیت‌های سازمان بر روی کسب نتایج موردنظر و محصول نهایی تمرکز کند.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو