الگوي بلوغ قابليت كاركنان

الگوي بلوغ قابليت كاركنان (‌People-Capability maturity model)

 

 

 

روابط انساني

از نهضت روابط انساني تا امروز تلاشهاي بسياري درباره رشد جوامع از طریق توسعه منابع انسانی و سپس رشد وتوسعه سازمانها، صورت گرفته است که بعضي از آنها منجر به ايجاد روشها ، رويه ها ، استانداردها و الگوهايي در جهت بهبود و توسعه منابع انساني شده است،از جمله اين تلاشها مي توان به الگوي بلوغ قابليت كاركنان (P-CMM) اشاره كرد.

تعريف PCMM

الگوي بلوغ قابليت كاركنان، نقشه مسير و راهنمايي است براي تشخيص، طراحي و پياده سازي و اجراي فرايندهاي مرتبط با منابع انساني که به گونه‌اي مستمر منجر به ارتقاي قابليتهاي منابع انساني مي‌شود، ازآنجا که يک سازمان نمي تواند تمام بهترين فعاليتها را در مدت بسيار کوتاهي پياده سازي کند، P-CMM آنها را در 5 سطح بلوغ و 22 ناحيه فرايندي ارائه مي‌دهد.

فرهنگ سازمان

هر سطح P-CMM تحول بي‌نظيري در فرهنگ سازمان به وسيله تجهيز آن با فعاليتهاي قدرتمند فراوان براي جذب، توسعه، سازماندهي، انگيزش و نگهداري نيروي کار به وجود مي آورد، از نظر ديدگاههاي منابع انساني، اين الگو در زمره الگوي مديريت استراتژيک منابع انساني است كه بر فرايندهاي منابع انساني با توجه به جهت گيريهاي استراتژيک سازمان تاکيد دارد.

واژگان عملياتي

قابليت(capability): سطح يا ميزان دانش مهارت وتوانمنديهاي فرايندي منابع انساني ویا به عبارت ديگر ميزان آمادگي سازمان براي انجام فعاليتهاي کليدي را نشان مي‌دهد،قابليت محوري (core-competency): ترکيب تکنولوژي و مهارتهاي سازمان، کيفيت ، سرعت، هزينه ، کانالهاي توزيع‌، خلاقيت، نوآوري و… است که موجب ايجاد محصولات و خدماتي برخوردار از وجه تمايز يا مزيت رقابتي در بازار، نسبت به ساير سازمانها مي شود.

مزاياي پياده سازي الگوي بلوغ قابليت كاركنان

سازمانهايي که يک استراتژي يکپارچه منابع انساني را به کار گرفته‌اند، به گونه‌اي قابل ملاحظه در رديف سازمانهاي کلاس جهاني هستند،در برخي حالات حتي آثار شهرت آنها در رابطه با فعاليتهاي منابع انساني به طور مستقيم با افزايش بهاي سهامشان ارتباط داشته است.

ازجمله:

1) توجه به قابليت به جاي عناصر شغلي
2) ايجاد يک بستر مناسب براي برپايي نظامهاي متعالي،
3) دارا بودن نظامهاي جامع منابع انساني
4) تکرار‌پذيري فعاليتها،
5) فعاليتهاي دقيق و شفاف براي اجراي نظامها،
6 )کاهش انحرافات در عملکرد،
7) بهبود مستمر فعاليتها،
8)تسري بهترين فعاليتها در سراسر سازمان،
9)نهادينه سازي نظامها

 

جهت مشاور ایزو و مشاوره در زمینه ساختارهای سازمانی و مدیریت آن ها می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید، اگر به دنبال فرا گرفتن مباحث مدیریتی و مشاوره و مطالعه در زمینه بهبود بهره وری می باشید، با ما همراه باشید.

02177942240-77959675 مشاور ایزو 9001 و پیاده سازی بحث مدیریتی تخصص ماست.

گواهینامه CE با آریان گستر
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
الگوي بلوغ
Description
قابليت(capability): سطح يا ميزان دانش مهارت وتوانمنديهاي فرايندي منابع انساني ویا به عبارت ديگر ميزان آمادگي سازمان براي انجام فعاليتهاي کليدي را نشان مي‌دهد،قابليت محوري (core-competency): ترکيب تکنولوژي و مهارتهاي سازمان، کيفيت ، سرعت، هزينه ، کانالهاي توزيع‌، خلاقيت، نوآوري و... است که موجب ايجاد محصولات و خدماتي برخوردار از وجه تمايز يا مزيت رقابتي در بازار، نسبت به ساير سازمانها مي شود.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو