درمان کوتاه راه حل محور

مروری کوتاه بر درمان کوتاه راه حل محور


درمان کوتاه راه حل محور رویکردی برای توانمند سازی افراد به منظور ایجاد تغییر در زندگیشان در کوتاه ترین زمان ممکن است،این رویکرد یک سبک زندگی، نحوه ای از تفکر و نوعی از ارتباط است که به افراد


کمک می کند به جای تمرکز بر مشکلات، بر توانمندی ها، منابع درونی و بیرونی، امکانات و خواسته های خود تمرکز کرده و راه حل های منحصر به مشکلات خود را کشف کنند با چنین نگاهی هیچ کس دست


کم گرفته نمی شود و اعتقاد بر این است که افراد کارشناس زندگی خود هستند و در موقعیت های بسیاری توانسته اند بر مشکلات خود غلبه کرده و به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند،اما نکته مهم


اینجاست که از آن اطلاع ندارند و به آن ها کمک می شود تا بتوانند نقاط روشن و امیدبخش زندگی خود را کشف کنند،در این رویکرد بر گذشته پر مشکل افراد تاکید نمی شود و زمان معتبر زمان حال و آینده


است؛ گذشته تنها برای بررسی سابقه مثبت و موفقیت های قبلی فرد مورد بررسی قرار می گیرد.


در ادامه مروری خواهیم داشت بر فرض ها و اصول این رویکرد:

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.


فرض های یازدهگانه درمان کوتاه راه حل محور:

۱. تغییر همیشگی است.


۲.هر کس فردی بی همتا و منحصر به فرد است.(به لحاظ زیستی، روانی و اجتماعی).


۳. مشارکت امری ضروری است.( به توانایی مراجع در کشف راه حل های خودش بها داده شده و مشاور مانند یک‌ کارشناس در موضع برابر به مراجع می نگرد.)


۴. تنها یک‌ تغییر کوچک ضروری است.( ما به دنبال تغییرات عمده و یک شبه نیستیم و معتقدیم هر تغییری کوچکی به تغییرات بزرگ و موثر منجر می شود.)


۵.هر کس از قبل منابع تغییر را در اختیار دارد.


۶. مشکلات تلاش های نا موفق برای حل آن هاست.(افراد برای حل و فصل مشکلات به راه حل های تکراری نا موفق قبل می چسبند و همین باعث بقای مشکلات قبل می شود.)


۷. روی مقاومت ها تمرکز نکنیم.(موضع پیشفرضانه مثبت باعث می شود که ما بر آنچه به ظاهر مقاومت به نظر می آید، تمرکز نکنیم و مطمئن باشیم که هر کس با هر نحوه پاسخگویی، به شیوه خودش درحال


همکاری کردن است)


۸. هر فرد برای تغییر نیاز به دانستن مشکل ندارد.( به جای تمرکز بر مشکل، بر خواسته ها و منابع مثبت تمرکز می کنیم.)


۹. مراجع جهت درمان را تعیین می کند. ( درمانگر خود را در موضع کارشناس قرار نمی دهد و اهداف درمان توسط مراجع تعیین می کند.)


۱۰. واقعیت توسط مشاهده کننده تعریف می شود و متخصص راه حل محور در ایجاد واقعیت نظامی که با آن کار می کند، سهیم می شود.)


۱۱. راه های زیادی برای نگریستن به واقعیت وجود دارد و همه آنها درست هستند.(افراد پدیده ها را به اشکال مختلف درک و برداشت می کنند که هیچ یک غلط و غیرقابل قبول نیستند).


اصول سه گانه درمان کوتاه راه حل محور

۱.آنچه نشکسته را تعمیر نکنید.(به دنبال راه حل برای مشکلی که هنوز اتفاق نیفتاده نباشید؛ به عبارتی اگر هنوز کار می کند، آن را رها کنید).


۲. وقتی فهمیدید چیزی جواب می دهد، بیشتر آن کار را انجام دهید.


۳. اگر جواب نداد، دوباره انجامش ندهید، روش دیگری را امتحان کنید.


همایش تخصصی حوزه مدیریت منابع انسانی و روانشناسی صنعتی و سازمانی


✔️۲. بر اساس رویکردی پست مدرن و پرکاربرد در روانشناسی روز دنیا


✔️۳. تزریق خون تازه در رگ های سازمان


✔️۴. متدی کم هزینه و کم تنش در خلق شوق همکاری میان پرسنل سازمان


✔️۵. تازه کردن دانش مدیریت و رهبری سازمان


✔️۶. ایجاد تحولی شگرف در کار تیمی (اتفاقی که فکر می کنیم در ایران، سخت و پرهزینه است)


02177942240-77959675


در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.


شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
درمان کوتاه
Description
 آب را می بایست از سرچشمه ها برداشت: دکتر بن فورمن، از فنلاند، مهد آموزش دنیا از اعماق تجربه 25 ساله ای می آید که برای شرکت ها و سازمان های بزرگ کشورهای عظیم صنعتی دنیا مانند آمریکا و آلمان و چین و... می آید،بن فورمن، به شما از اجرای این تجربه موفق در شرکت های بزرگ: آی تی، دارویی، کشاورزی، بازرگانی و کارخانجات صنعتی تا شرکت های کوچک و تعاونی های چند نفره سخن خواهد گفت،می شود کاری کرد که نه لزوماً با افزایش حقوق یا داشتن شرح وظیفه های سنگین شغلی، پایین ترین فرد در رده سازمانی مانند مدیرعامل مجموعه به اهداف سازمان فکر کند؟در این ورکشاپ استاندارد دو روزه دکتر بن فورمن به صورت عملی می آموزیم که این شدنی است!!
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو