نظریه «درماندگی آموخته شده» (Learned Helplessness) چیست؟

◊شاید نخستین جرقه‌های این نظریه هنگامی به ذهن سلیگمن جوان رسید که پدرش را در وضعیتی نه چندان مناسب می‌دید،پدر او با اینکه فارغ التحصیل یکی از دانشگاه‌های معتبر و دارای مدرک کارشناسی ارشد بود،اما در بحبوحه بحران‌های داخلی آمریکا،خیال می‌کرد که تنها باید یک شغل داشته باشد که بتواند شکم بچه‌هایش را سیر کند،او این توانایی را در خود نمی‌دید که استاد دانشگاه شود و به تدریس بپردازد.

فیل‌های کوچک

◊داستانی وجود دارد در مورد این‌‌که چگونه فیل‌های کوچک را در هند تربیت می‌کنند،فیل کوچک به درختی بسته می‌شود،سعی می‌کند خودش را رها کند،ولی از آنجا که به اندازه کافی قوی نیست نمی‌تواند طناب را شل کند،پس از چندین بار سعی کردن و نتوانستن،فیل شرایط را می‌پذیرد،بعدها که فیل به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند شد نیز سعی نمی‌کند خودش را رها کند،اگرچه به آسانی می‌تواند طناب را پاره کند. فیل آموخته است که هرگز به تنهایی نمی‌تواند خود را آزاد کند بنابراین هرگز سعی نمی‌کند؛چرا که فکر می‌کند آزادی غیر ممکن است.

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

مارتین سلیگمن این نظریه را به این صورت بسط داد:

◊در برخی از موقعیت‌های دردآور و دشوار که فرد احساس می‌کند هیچ راه خلاصی از آن نیست،گمانی در خاطرات وی درست می‌شود که هیچ راه خلاصی نیست و این را به تمام موقعیت‌های زندگی تعمیم می‌دهد. در شرایط درماندگی آموخته شده فرد هیچ تلاشی از خود نشان نمی‌دهد،او با خود می‌گوید: «تلاش‌های قبلی من ناکام بود؛ بنابراین تلاش‌های بعدی من هم ناکام خواهد بود!»

نشانه‌های رفتاری

◊سلیگمن این توجیه را به افراد افسرده نیز نسبت داد،طبق توجیه سلیگمن بی‌تفاوتی و منفعل بودن آن‌ها،نشانه‌های رفتاری درماندگی آموخته شده هستندافراد این نشانه‌ها را در واکنش به تجربیات قبلی نشان می‌دهند که در آن‌ها، دیگران باعث شدند احساس کنند قدرت کنترل کردن سرنوشت خودشان را ندارند.

در آخر

◊البته مطالعات بعدی او نشان داد این موضوع شامل همه نمی‌شود. افراد موفق بعد از بارها ناکامی، تسلیم شرایط نشده‌اند و شانس خود را مجدداً امتحان کرده‌اند، حدود یک سوم انسان‌ها تسلیم پدیده درماندگی آموخته شده نمی‌شوند.

 

با شماره های زیر تماس بفرمایید
02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
درماندگی آموخته شده
Description
فیل‌های کوچک ◊داستانی وجود دارد در مورد این‌‌که چگونه فیل‌های کوچک را در هند تربیت می‌کنند،فیل کوچک به درختی بسته می‌شود،سعی می‌کند خودش را رها کند،ولی از آنجا که به اندازه کافی قوی نیست نمی‌تواند طناب را شل کند،پس از چندین بار سعی کردن و نتوانستن،فیل شرایط را می‌پذیرد،بعدها که فیل به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند شد نیز سعی نمی‌کند خودش را رها کند،اگرچه به آسانی می‌تواند طناب را پاره کند. فیل آموخته است که هرگز به تنهایی نمی‌تواند خود را آزاد کند بنابراین هرگز سعی نمی‌کند؛چرا که فکر می‌کند آزادی غیر ممکن است.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *