جلسات بی خاصیت

جلسات بی خاصیت

جلسات بی خاصیت

 

بر اساس مقاله “جنون جلسه گذاشتن را متوقف کنید

یکی از سلسله مباحث و محتویات ارائه شده در نشریه هاروارد بیزینس ریویو بر مدیریت زمان برای مدیران عامل و مدیران ارشد اجرایی قرار دارد. بررسی ها و مطالعات انجام شده نتایج خوبی را در این مقاله ها ارائه می کنند که در جای خود باید به آن ها بپردازیم. ولی یکی از آسیب های بزرگ در اتلاف زمان برگزاری جلسات بی خاصیت است که بنا به تعبیری تبدیل به یک نوع جنون برگزاری جلسات شده است، سازمان ها و شرکت های بزرگ از بلای جلسات بی خاصیت در عذابند؛ ولی راه کارهای اجرایی شایسته ای تا کنون تدوین نشده است، در این میان آسیب های جلسات بی ثمر فقط اتلاف زمان نیست.

نکته اول: آیا می توانیم زمان را برای کارهای اصلی و معنادار آزاد کنیم؟

بررسی مجله HBR از طریق مصاحبه با 182 نفر از مدیران ارشد اجرایی نشان دهنده بازتاب های منفی آنان از جلسات است.

پاسخ های آنان در باره جلسات جالب است:

در جهت عکس خلاقیت و بهره وری عمل می کنند،فرصت های نزدیک شدن تیم های کاری را از بین می برند،ما را از تکمیل کارهایمان باز می دارند،حالا جلساتی که با قصد ایجاد تعامل وهمکاری و ترویج کارگروهی و خلاقیت برگزار می شوند خود به عاملی برای ضدیت با این هدف ها تبدیل شده اند، مدیران، وقت خودشان و رفاه خودشان را فدای جلسات می کنند.

تصور مدیریت

نکته این جاست که مدیران بر این تصورند که آن ها با برگزاری جلسات کار مهمی را در کسب و کار شرکت انجام داده اند. ولی واقعیت این نیست.
واقعیت این است که آن ها تحمیل هزینه های این جلسات را بر شرکت نمی بینند. آن ها نابودی جمعی بهره وری، تمرکز و حس داوطلبی را که ناشی از جلسات بی فایده است نمی بینند.

زمان مجموع صفر

اگر هر دقیقه که افراد با هم در جلسات بی فایده صرف می کنند با هر دقیقه که به تنهایی کار مفیدی را انجام می دهند جمع کنیم، حاصل جمع صفر است. به عبارتی جمع دقایق صرف شده در جلسات و دقایق صرف شده در تنهایی مساوی صفر است. پس وقتی برای شرکت صرف نکرده ایم.

راه حل

اعضای جلسات باید از چگونگی هدر رفت زمان در جلسات سر در بیاورند. تکنیک هایی برای این رمزیابی پیشنهاد شده است؛

1- جمع آوری دیدگاه ها و نقطه نظرات اعضای جلسه در رابطه با موضوع جلسه قبل از برگزاری جلسه
2- تفسیر و مطابقت دیدگاه ها و کشف تعارضات وتوافقات نهفته در دیدگاه های جمع آوری شده
3- استخراج یک هدف برای جلسه به طوری که هدف جلسه در بردارنده دیدگاه ها و نظرات اعضای جلسه که قبلا جمع آوری و تفسیر کرده ایم باشد. به عبارتی نتایج تفسیر و تطبیق و کشف تعارضات و توافقات با هدف منطبق باشد.
4- در حین برگزاری جلسه، دور نشدن روند جلسه را از هدف تعیین شده پایش و کنترل کنیم.
5- مداوما مراقب باشیم تا کارکنان و اعضای جلسه به الگوی سنتی برگزاری جلسات بر نگردند.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
جلسات بی خاصیت
Description
نکته این جاست که مدیران بر این تصورند که آن ها با برگزاری جلسات کار مهمی را در کسب و کار شرکت انجام داده اند. ولی واقعیت این نیست. واقعیت این است که آن ها تحمیل هزینه های این جلسات را بر شرکت نمی بینند. آن ها نابودی جمعی بهره وری، تمرکز و حس داوطلبی را که ناشی از جلسات بی فایده است نمی بینند.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *