توسعه اخلاقی

توسعه اخلاقی چیست؟

توسعه اخلاقی چیست؟با ما همراه باشید:

 

به یاد دارم اولین درسی که پدرم در اخلاق مداری به ما آموخت اصل احترام بود پدر همیشه می گفت” احترام گذاردن به انسانها یک اصل است، اما این اصل متقابل است و اگر احترام متقابلا رعایت نشود دلیلی برای ارتباط نیست پدر معنقد بود تنها استثنای این اصل مادر است.”

رفتار مبتنی بر حسن خلق

این روزها، به این می اندیشم که آیا به راستی در پس تمام اصول دینی که در این ماه انجام می دهیم، اصلی ترین پیام این ماه را درک کرده ایم و به راستی چند گام برای رفتار مبتنی بر حسن خلق برداشته ایم؟مگر نه آن است که رعایت اصول اخلاقی مبتنی بر روابط انسانی در تمام ادیان و به ویژه دین اسلام مهمترین اصل زندگی شناخته می شود، آنچنانکه خداوند از آن به حق الناس یاد می کند که عدم رعایت آن غیر قابل بخشش است.

تمرین رفتار اخلاق مدارانه

مگر نه آن است که در تمام ادیان و دین اسلام آداب و رسوم دینی و ماه رمضان بهانه ای است برای خودسازی و تمرین رفتار اخلاق مدارانه با مردم، تمرین احترام، تمرین راست گویی، تمرین کمک به پیشرفت یکدیگر، تمرین تهمت نزدن، تمرین بدگویی نکردن، تمرین ستار العیوب بودن، تمرین دیده را ندیده کردن، تمرین گذشتن از خود،تمرین مبارزه با کبر و تمرین توسعه و تکامل درونی…

توسعه درون

مگر نه آن است که در تمام طول تاریخ انانکه به درجاتی از خودسازی و توسعه درون دست یافته اند، موجب پیشرفت بشریت می شوند و آنانکه توان گذشتن از من برای دیگری را نداشته اند نه به آرامش دست می یازند و نه به آرامش خلق کمک می نمایند.

فضای بی اخلاقی جامعه

مگر نه آن است که در قرآن داستانهای بسیاری می خوانیم از پیامبرانی که در فضای بی اخلاقی جامعه اخلاق مدارانه رفتار کردند و از فرش به عرش رسیدند،به گمانمان بزرگترین چالش ایران در مسیر توسعه یافتگی، کم رنگ شدن رفتارهای مبتنی بر اخلاقیات و احترام در تمام سطوح جامعه است،به گمانمان انتظار دستیابی به توسعه انتظاری بیهوده است؛مگر آنکه مردم یک جامعه از درون توسعه یابند،مگر انکه مردم یک جامعه با خودسازی در مسیر دستیابی به تکامل و توسعه گام بردارند.

مگر انکه بپذیرند هیچ فردی و هیچ جریانی نمی تواند جامعه را به توسعه رساند مگر آنکه افراد از درون توسعه یافته باشند.

-آنوقت است که توسعه در تمام ابعاد آن اتفاق می افتد.
-آنوقت است که همدلی و همراهی رویت می گردد.
-آنوقت است که توسعه درونزا به توسعه برونزا منجر می شود.
-آنوقت مردمی که به خود و به یکدیگر احترام می گذارند مورد احترام همگان خواهند بود.

به گمانم توسعه درون و خودسازی درون می بایست در تمام لایه های جامعه تحقق یابد

-در میان خانواده ها گسترش یابد.
-در سازمانها گسترش یابد.
-در نهادهای مختلف اجتماعی گسترش یابد.
و در نهایت در تمام کشور گسترش یابد. و این رسالت بیش از انکه بر عهده دولت و حکومتی باشد بر عهده تک تک ماست.

سخن آخر

به گمانمان يكي از بهترین دعا هادركل زندكيمان این باشد که اخلاق مداری در ایران عزیز گسترش یابد تا مردم این مرز و بوم احترام متقابل را درک نمایند و آن زمان است که ایران مسیر توسعه یافتگی خود را به سرعت طی می کند.

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره در امر مدیریت با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
توسعه اخلاقی
Description
به گمانم توسعه درون و خودسازی درون می بایست در تمام لایه های جامعه تحقق یابد -در میان خانواده ها گسترش یابد. -در سازمانها گسترش یابد. -در نهادهای مختلف اجتماعی گسترش یابد. و در نهایت در تمام کشور گسترش یابد. و این رسالت بیش از انکه بر عهده دولت و حکومتی باشد بر عهده تک تک ماست.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'