تفاوت استراتژی و تاکتیک چیست؟

تفاوت استراتژی و تاکتیک چیست؟

تفاوت استراتژی و تاکتیک چیست؟

متن زیر اطلاعاتی را در مورد تفاوت استراتژی و تاکتیک ارائه می دهد.

تفاوت استراتژی و تاکتیک

تفاوت استراتژی و تاکتیک در این است که استراتژی، تصمیمات کلی در زمینه ی اختصاص دادن منابع مؤسسه برای تحقق اهداف مؤسسه است، در حالیکه تاکتیک در رابطه با به حرکت درآوردن این منابع، یعنی به اجرا گذاشتن آنهاست، به این ترتیب تصمیم های تاکتیکی، جزئیات تصمیم های استراتژیک را در بر میگیرد. به عبارت دیگر تاکتیک های تصمیماتی در جهت استفاده مؤثر از منابع موجود و جزئیات اجرای استراتژیها است، بویژه در خصوص استفاده مؤثر از منابع، تصمیمات تاکتیکی هفته ای، ماهانه، سالانه، بنا به وضعیت هایی که پی در پی تغییر می یابد از نظر گذرانده شده و دوباره برنامه ریزی می شود، اما تاکتیک های معطوف به کار بستن و به اجرا گذاشتن استراتژِ های کلی هم که به جزئیات رو می کند، اگر ضرورت ایجاد کند تخصیص منابع جدید را تنظیم می کند.

 

شاخه جدید فعالیت

برای مثال در مراکز شهر های مهم، اگر مدیران یک شرکت بخواهند درباره افتتاح ده شاخه جدید فعالیتی تصمیم اتخاذ کنند، تصمیمات مربوط به موضوعاتی مانند اینکه در کدام شهرها، در کدام شاخه فعالیت، چه زمان، مکان های استقرار در شهر ها و بهترین روز های افتتاح هر کدام یک تاکتیک به شمار می آید.

 

تاکتیک ها

در نهایت می توان گفت تاکتیک ها از اندیشه و اجراهای خیلی ویژه و کوتاه مدت تر شکل می گیرد که از جمله آن ها می توان به تصمیماتی اشاره کرد که نه تمامی سازمان، بلکه در بر گیرنده قسمت هایی از آن است که بیشتر مبتنی بر طرح های متکی بر تجزیه و تحلیل های درون سازمانی و یک واسطه کمکی در تحقق پذیری استراتژی است.

 

جهت مشاور ایزو و مشاوره مدیریت می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس حاصل فرمایید، اگر به دنبال فرا گرفتن مباحث مدیریتی و مشاوره و مطالعه در زمینه بهبود بهره وری می باشید، با ما همراه باشید.

02177942240-77959675

مشاور ایزو 9001 تخصص ماست.
در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *