لوگو

آیا تعریف کردن از خود در مصاحبه کاری درستی است؟

آیا تعریف کردن از خود در مصاحبه کاری درستی است؟با ما همراه بمانید:

مشاور عزیز، قصد دارم دنبال کار بگردم،حدود سه سال است که در این شرکت کار می‌کنم و همه یاد گرفتنی‌ها را یاد گرفتم،اینجا دیگر جایی برای پیشرفت ندارد،هفته پیش در یک کلاس آموزش کاریابی که در کتابخانه عمومی برگزار شده بود، شرکت کردم،سخنران درباره برندسازی شخصی صحبت‌های زیادی کرد. او گفت باید آماده باشیم که از خودمان تعریف کنیم،چند مثال هم آورد. یکی از شاگردان کلاس، سرپرست خدمات مشتری است و به دنبال کار می‌گردد.

آیا تعریف کردن از خود در مصاحبه کار درستی است؟

سخنران به او گفت: «به مسوول مصاحبه بگو که بهتر از تو پیدا نخواهد کرد. به آنها بگو که بهترین گزینه هستی، سخت‌کوشی و حلال مشکلاتی از خودستایی نترس»،نظر شما درباره این رویکرد چیست؟ می‌دانم که این روش در مورد من جواب نمی‌دهد. امکان ندارد بتوانم در جلسه مصاحبه بگویم: «من فوق‌العاده‌ام. باید من را استخدام کنید».

من را انتخاب کنید!

نمی‌توانم این کار را بکنم به‌علاوه، به نظرم مسوولان مصاحبه از شنیدن این جمله‌ها خسته شده‌اند که «من را انتخاب کنید! من شگفت‌انگیزم». شما چه فکر می‌کنید؟پاسخ: دوست عزیز، همه مسوولان مصاحبه، بارها این جملات را از متقاضیان شنیده‌اند:«هیچ گزینه‌ای بهتر از من پیدا نمی‌کنید».

بهترین کارمند فروش

«آماده‌ام که کارم را از اول هفته شروع کنم. کی می‌خواهید به من پیشنهاد بدهید؟».«من بهترین کارمند فروش این صنعت هستم،اگر باور نمی‌کنید، از بقیه بپرسید»،«من در انجام کارم بهترینم».

موقعیت استرس‌آور

نمی‌توانیم متقاضیان را به خاطر اینکه از خودشان تعریف می‌کنند سرزنش کنیم. آنها تقصیری ندارند چون سال‌هاست که کتاب‌ها، مقالات و کارگروه‌ها به متقاضیان آموزش می‌دهند که از خودشان تعریف کنند به‌علاوه، مصاحبه یک موقعیت استرس‌آور است. مصاحبه می‌تواند ترسناک باشد هیچ‌کس از شنیدن خودستایی‌های متقاضی تعجب نمی‌کند.

انسان‌های ترسو

این واکنش طبیعی انسان در برابر ترس است مشکل اینجاست که خودستایی فایده‌ای ندارد،قانع‌کننده نیست و پیام اشتباهی را به مخاطب می‌رساند،تعریف کردن از خود نمی‌تواند نشان‌دهنده اعتماد به نفس باشد،برعکس، خودستایی این پیام را منتقل می‌کند که ترسیده‌اید،فقط انسان‌های ترسو می‌توانند خودشان را کوچک کنند و به دیگران التماس کنند که «باور کنید من باهوشم».

سخن آخر

تو نیاز نداری کسی را متقاعد کنی بهترین رویکرد برای حضور در مصاحبه این است که کاملا آماده و شاد باشی و شرایطی که در آن هستی را پذیرفته باشی و گفت‌وگو را پیش ببری لازم نیست کسی را تحت تاثیر قرار دهی. نیازی نیست خودستایی کنی.

 

 

 

جهت  مشاوره ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره در امر مدیریت با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *