تصمیم گیری بر اساس واقعیات و اطلاعات عینی

تصمیم گیری بر اساس واقعیات و اطلاعات عینی

حال تصمیم گیری

همه ما بویژه مدیران دائما در حال تصمیم گیری هستیم و تصمیمات ما بر سرنوشت دیگران اثر میگذارد. در حوزه مدیریت منابع انسانی، تصمیم گیری برای استخدام، پاداش، انتصاب و … از مهمترین انواع تصمیمات هستند.

تصمیم گیری میتواند به دو صورت انجام شود:

1) تصمیماتی که بر اساس ذهنیات و برداشتهای شهودی و پیشداوری و احساسات اتخاذ میشوند.

2) تصمیماتی که بر اساس واقعیات و داده ها و اطلاعات عینی گرفته میشوند.

یک نمونه واقعی از تصمیم گیری بر مبنای واقعیات

مدیر یا مالک یک ساختمان مسکونی بزرگ در ژاپن، مرتبا از سوی ساکنین مورد اعتراض قرار میگرفت که سرعت حرکت آسانسور کم است و آنها وقت زیادی را در طول روز صرف جابجایی در طبقات میکنند. این اعتراضها بویژه از سوی خانمهای ساکن در ساختمان صورت میگرفت.

جمع آوری اطلاعات

مالک ساختمان تصمیم گرفت اطلاعات واقعی را در این مورد جمع آوری کند، او پس از کمی جستجو و بررسی متوجه شد که سرعت حرکت آسانسور ساختمان او تفاوتی با آسانسور ساختمانهای مجاور و مشابه ندارد و تنها تفاوت بین آسانسور او و آسانسورهای سایر ساختمانها این است که در کابین آسانسور، آینه نصب نشده است!!! لذا بجای هزینه زیاد برای تعویض آسانسور، با نصب یک آینه، ساکنین بویژه خانم ها را راضی کرد.

سخن آخر

تصمیم گیری بر اساس داده های عینی را تمرین کنیم؛ کمتر گرفتار پیشداوری ها و ذهنیاتمان شویم. قضاوتها و تصمیماتمان را قبل از جمع آوری اطلاعات کافی، معلق نگه داریم،در تصمیم گیری عجله نکنیم. افرادw عجول و متعصب و خودمحور، تصمیم گیرهای خوبی نیستند.

جهت  مشاور ایزو در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره ایزو 9001 تخصص ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
تصمیم گیری بر اساس واقعیات و اطلاعات عینی
Description
حال تصمیم گیری همه ما بویژه مدیران دائما در حال تصمیم گیری هستیم و تصمیمات ما بر سرنوشت دیگران اثر میگذارد. در حوزه مدیریت منابع انسانی، تصمیم گیری برای استخدام، پاداش، انتصاب و ... از مهمترین انواع تصمیمات هستند. تصمیم گیری میتواند به دو صورت انجام شود: 1) تصمیماتی که بر اساس ذهنیات و برداشتهای شهودی و پیشداوری و احساسات اتخاذ میشوند. 2) تصمیماتی که بر اساس واقعیات و داده ها و اطلاعات عینی گرفته میشوند.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو