تحلیل رفتار متقابل

مفهوم پیش نویس زندگی در تحلیل رفتار متقابل

◊پیش نویس زندگی اولین بار توسط اریک برن و استینر بیان شد و بعدها توسط دیگر نظریه پردازان تحلیل رفتار متقابل بررسی شد و گسترش یافت. امروزه به عنوان بخشی از نظریه ی تحلیل رفتار متقابل اهمیت زیادی دارد.

دوران بلوغ

◊مطابق این نظریه انسانها طرح زندگی خودشان را در کودکی (چهار سالگی) می ریزند و بعد این طرح به وسیله والدین و پیام های آن ها تقویت می شود در دوران بلوغ آن را ویرایش می کند و امکان دارد در دوران جوانی و بزرگسالی آن را تغییر دهد درست مثل همه داستان ها یک آغاز، یک دوره میانی و یک پایان دارد،به این معنی است که فرد در کودکی به طور انتخابگرانه ای طرح هایی برای زندگی اش می ریزد که بر بقیه زندگی اش تاثیر می گذارد و آن را قابل پیش بینی می کند.

پیش نویس مثل بیماری شروع، دوره و سرانجامی دارد

◊پیش نویس ما بر مبنای تصمیم هایی خود گیرنده هستند پس می توان با تصمیم هایی مشابه آن هارا لغو یا از آن ها صرفنظر کرد،به عقیده برن پیش نویس نتیجه ای از تکراری اجباری است،مردم تمایل دارند رویدادهای ناشاد دوران کودکی خود را تکرار کنند،او عقیده داشت روند زندگی مردم به واسطه پیش نویس که با ایمان و وفاداری کامل آن را دنبال می کنند از همان بدو تولدشان از پیش تعیین شده است،پیش نویس ها پدیده ای ناخودآگاهانه، اجباری و تکرار شونده هستند و بیشتر افراد زندگی از پیش تعیین شده ی خودشان را زندگی می کنند.

پیش نویس های زندگی

◊جالب است بدانیم پیش نویس های زندگی تراژیک مثل خودکشی، اعتیاد به مواد، یا بیماری های روانی غیر قابل علاج مثل(اسکیزوفرنیا) یا (روان پریشی شیدایی) نتیجه پیش نویس هستند تا اینکه نتیجه بیماری باشند و از آنجا که این اختلالات بیشتر پیش نویس هستند تا اینکه بیماری لاعلاجی باشند افراد مبتلامی توانند در کنار یک درمانگر با صلاحیت، یاری شوند تا بتوانند پیش نویس خود را تغییر دهند،همانطور که اریک برن بیان کرده بود، نمایش را تمام کنیم و نمایش بهتری روی صحنه زندگی بیاوریم.

نقاب زدن بر ظاهر

◊پیش نویس ها سبب می شوند شخص طوری رفتار کند که گویی شخصی جز خودش هست وچیزی بیش از ایفای نقش محض یا نقاب زدن بر ظاهر می باشد کودکی که خود را ناتوان می یابد در اینکه متوجه شود تحت چه فشاری زندگی می کند نیاز دارد تصمیمش را به صورت مدلی که آگاهانه فهمیده می شود تحلیل کند.

جهت مشاوره ایزو 9001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

تصمیم گیری

◊کودک خردسال پدر و مادرش را قدرت مطلق می داند و می خواهد برای برآورده کردن نیازهایش بهترین تصمیم را بگیرد،امکان دارد در همان روزهای تصمیم گیری او حوادثی پیش آمده باشد که آن حوادث جهت تصمیم گیری کودک را تعیین کرده است مثلا مرگ یکی از اعضای خانواده، بیماری، عمل جراحی.

زندگی خود مختار و مستقل

◊از نظر کلود استینر سه روش اساسی وجود دارد که از آن طریق زندگی خود مختار و مستقل فرد بی نتیجه می ماند و به شکل پیش نویس تحریف می شود. این سه پیش نویس عبارتند از پیش نویس بدون عشق، پیش نویس بدون فکر، پیش نویس بدون لذت.

ارتباط مستقیم

◊پیش نویس بدون عشق ارتباط مستقیم با بازدارنده های اولیه کودکی در برابر ظرفیت نوازشی کودکان دارد،و نتیجه آن درجه هایی از افسردگی و احساس دوست نداشتنی بودن است.

بازدارنده های اولیه

◊پیش نویس بدون فکر بر اساس بازدارنده های اولیه کودکی است که به ظرفیت کودک برای تفکر مربوط می شود مثل فکر نکن یا نادیده انگاری،پیش نویس بدون لذت به یادگیری سال های اولیه زندگی مربوط می شود که پیام های جسمی و احساس ها نادیده گرفته شده است.

مشاوره استراتژی با آریان گستر

سه پیش نویس

◊گویی بدن از مرکز توجه خارج می شود و احساسات خود را چه خوب چه بد، درک نمی کنند. این سه پیش نویس ناراحت کننده بر اساس رفتارهایی که کودک از والدین مشاهده کرده، شکل می گیرد. می توان گفت هر فردی تا حدی متاثر از این سه پیش نویس می باشد حتی اگر یکی از آنها را برجسته تر نشان دهد.
برگرفته ازکتاب پیش نویسهای زندگی (شومیز)

 

02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

 

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
تحلیل رفتار متقابل
Description
بازدارنده های اولیه ◊پیش نویس بدون فکر بر اساس بازدارنده های اولیه کودکی است که به ظرفیت کودک برای تفکر مربوط می شود مثل فکر نکن یا نادیده انگاری،پیش نویس بدون لذت به یادگیری سال های اولیه زندگی مربوط می شود که پیام های جسمی و احساس ها نادیده گرفته شده است.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو