لوگو

با افراد لجباز چگونه رفتار کنیم؟

متقاعد کردن یک فرد لجباز و سروکله زدن با او، برای اینکه حرف ما را بپذیرد، کار بسیار سخت و خسته‌کننده‌ای است،آدم لجباز می‌تواند همکار،یا یکی از اعضای خانواده‌مان باشد،این فرد از اینکه نظر خودش را نادیده بگیرد و روش‌های جدید را امتحان کند، واهمه دارد،اما در ارتباط با افراد لجباز می‌توانیم از روش‌هایی استفاده کنیم و اطمینان خاطر آن‌ها را به‌دست آوریم.

1) از او تعریف و تمجید کنید

کمی چرب‌زبانی کنید،وقتی فرد لجباز به رفتار احترام‌آمیز شما نسبت به خودش پی می‌برد،از موضع تند خود فاصله می‌گیرد، او دیگر فکر نمی‌کند شما می‌خواهید او را مجبور کنید، مانند شما رفتار کند،به او نشان دهید که به عقایدش احترام می‌گذارید نباید اجازه دهید فرد لجباز فکر کند ایده‌های او از نظر شما پوچ، غیرواقعی و احمقانه است.

فرد لجباز

هیچ وقت به او نگویید: «تو اشتباه می‌کنی». استفاده از چنین جملاتی در برخورد با فرد لجباز،باعث لجاجت بیشتر او می‌شود و حالت دفاعی به خود می‌گیرد.

افراد لجباز

به او نشان دهید تصمیمات شما می‌تواند به نفع او تمام شود،اگر افراد لجباز متوجه این موضوع شوند که تصمیمات شما می‌تواند به نفع آن‌ها باشد،شاید علاقه‌مند به همراهی با شما شوند،اجازه دهید تا فکر کنند مطابق با عقاید خودشان جلو می‌روند،اگر این روش را با موفقیت انجام دهید افراد لجباز با شما همراه می‌شوند.

2) فرد لجباز را متقاعد کنید

محکم باشید،معمولا اطرافیان فرد لجباز، به خاطر اینکه تحمل قهر و بداخلاقی او را ندارند،به خواسته‌هایش رضایت می‌دهند،تحت هر شرایطی موضع خود را حفظ کنید و منطقی باشید،اطلاعات کافی در اختیار آن‌ها بگذارید، افراد لجباز از اینکه در مورد موضوعی اطلاعات و شناخت کافی نداشته باشند، می‌ترسند.

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.

روی اهمیت موضوع پافشاری کنید

اگر فرد لجباز از نزدیکان شما بوده و نگرانتان است،آنچه باعث خوشحالی شما می‌شود،برای او نیز باارزش خواهد بود،پس اگر علت این که چرا یک موضوع برایتان بسیار پر اهمیت است را بداند و دلیل پافشاری شما بشنود؛ از موضع خود دست می‌کشد.

تسلیم شدن

در نهایت به آنچه واقعا نیاز دارید و به عنوان یک انسان برایتان مهم است،فکر خواهد کرد،به فرد لجباز بگویید این بار نوبت من است،اگر هر روز با چنین فردی در ارتباط هستید،به طور حتم بارها مجبور شده‌اید تسلیم خواسته‌ی او شوید،این بار روی نظر خود پافشاری کنید.

مذاکره کنید و به توافق برسید

شاید با مذاکره نتوانید فرد لجباز را با خود همراه کنید، اما ممکن است بتوانید رضایت 50 درصدی او را به دست آورید.

آرامش خود را حفظ کنید

اگر کمی ناراحتی یا عصبانیت در چهره‌ی شما باشد، برگ برنده را به دست او داده‌اید،پس اگر فکر می‌کنید در حال از دست دادن کنترل خود هستید،آرامش خود را حفظ کنید و برای چند دقیقه فضا را ترک کنید،هرگز به آن‌ها نگویید که لجبازی می‌کنند. وقتی به فرد لجباز بگویید «لجبازی نکن»، حالت دفاعی به خود می‌گیرد و احتمال تغییر موضعش کمتر خواهد شد.

وجه اشتراک‌تان را پیدا کنید

اگر طرف مقابل احساس کند وجه اشتراکی با شما دارد،احتمالا دست از لجبازی برمی‌دارد و حرف‌شنوی بیشتری از شما خواهد داشت.

3) دست از تلاش برندارید

تغییر را به مرور در آن‌ها ایجاد کنید تا در شرایط جدید احساس راحتی داشته باشند،در زمان مناسب مقابله کنید، قبل از اینکه با این افراد وارد کشمکش شوید،از خودتان بپرسید: «آیا واقعا این موضوع ارزش جنگیدن دارد؟»،اگر جوابتان منفی است،بر سر موضوع مهم‌تری مبارزه کنید.

الگوهای تکراری را کنار بگذارید

اگر هیچ گاه به فرد موردنظر «نه» نگویید، چطور می‌توانید انتظار داشته باشید نظرات شما را بپذیرد،اگر به راحتی تسلیم خواسته‌های او نشوید، او برایتان احترام بیشتری قائل خواهد بود و نظرات شما برای او ارزش بیشتری خواهد داشت،در مقابل او مانند یک آدم ضعیف ظاهر نشوید،این کار در مقابل افراد لجباز جواب نمی‌دهد، بلکه شخصیتتان را هم زیر سؤال می‌برد.

صبور باشید

این را بپذیرید که تغییر در افراد لجباز، فرآیندی آهسته و زمان‌بر است و هرگز نمی‌توانید آن‌ها را مجبور به پذیرفتن ایده های جدید کنید.

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

مواظب اعتماد موجود در رابطه‌تان باشید

مواظب اعتماد موجود در رابطه‌تان باشید،هرگز در مورد نظرتان تردید نداشته باشید،چراکه باعث از دست رفتن اعتماد طرف مقابل به شما می‌شود و در ادامه به حرف‌هایتان گوش نخواهد داد.

مطابق نظر خودتان عمل کنید

اگر هیچ راهی جواب نداد از او فاصله بگیرید،اگر در نهایت نتوانستید هیچ تغییری در او ایجاد کنید،دیگر وقت آن است که رهایش کنید و مطابق نظر خودتان عمل کنید،این بهترین و منطقی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید و اصلا نشانه‌ی ضعف شما نیست.

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.

با شماره های زیر تماس بفرمایید
02177942240-77959675

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید؟

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *