بازنگری در مفهوم کارآیی

بازنگری در مفهوم کارآیی

 

 

 

مرکز مطالعات کسب و کار هاروارد در واپسین روزهای سال 2018 و در آستانه آغاز سال 2019 میلادی در اولین شماره مجله HBR سال 2019 در سرمقاله خود به یکی از مقاله های این شماره به عنوان مقاله برتر اشاره دارد. این مقاله به تنازع دو مفهوم در دانش مدیریت و دنیای کسب و کار می پردازد.

کارآیی در مقابل انعطاف پذیری

دانش مدیریت از زمان آدام اسمیت که اصل تقسیم کار ارائه شد، تا به امروز تردیدی بر اعجاز کارآیی به عنوان ارمغان تقسیم کار نداشته است. کاهش ضایعات، کاهش اتلاف منابع و افزایش بهره وری، در صدر برنامه های مدیریت قدیم و جدید قرار داشته و دارند.

راست گرایی افراطی

تقسیم کار باعث افزایش بهره وری شد. بهره وری باعث افزایش سودآوری شد. سودآوری باعث افزایش ثروت سهامداران وتوسعه بنگاه شد. توسعه بنگاه باعث تمرکز ثروت شد. تمرکز ثروت باعث تمرکز قدرت شد و تمرکز قدرت باعث رشد انحصار شد. رشد انحصار ترویج تفکر راست گرایانه افراطی را در دنیای سرمایه داری رقم زد. برندگان و بازندگان دنیای کسب و کار بازیگران میدان افراط گرایی در انباشت سرمایه ها شدند. جامعه و طبقات متوسط در معرض خطر انحصار کسب و کارهای بزرگ و غول قرار گرفته اند.

رشد سرسام آور

موازین حاکم بر رشد سرسام آور پلت فرم هایی چون آمازون و فیس بوک در حال به چالش کشیده شدن است،پایان این داستان رشد کارآیی و حذف انعطاف پذیری است. و این آغاز بروز یک مشکل جدید استشرکت هایی که همه زندگی و حیات خود را بر کارآیی متمرکزنموده اند، در مسیر بی انعطافی قرار گرفته اند.مدیریت علم کسب کارآیی است. ولی اکنون نگرش تک محوری به کارآیی خطرناک است تا به امروز کارآیی مزیت استراتژیک بود؛ ولی از امروز به بعد – علی رغم انتظار انعطاف پذیری به عنوان مزیت استراتژیک – موازنه بین کارآیی و انعطاف پذیری مزیت استراتژیک خواهد بود.

زنگ خطر

شرکت هایی که به کارآیی رسیده اند، سهم بیشتری از بازار و سود را به دست آورده و مدل مسلطی را در کسب و کار بنا نهاده اند. اگر یک مدل غالب برای کاسبی وجود دارد، پس باید همه دور این مدل غالب طواف کنند و این به استثمار خواهد انجامید،کسب و کارهای سوپرکارآ به صورت بالقوه استعداد بیشتری در دامن زدن به اختلالات اجتماعی دارند.

راه حل

کسب و کارها، دولت و نظام آموزشی مدیریت، باید بر افزایش انعطاف پذیری سازمانی تاکید کنند. اولین دستاورد این حرکت محدود شدن اندازه کسب و کارها خواهد بود. دومین رخداد افزایش اصطکاک بین بازارهای سرمایه و تجارت جهانی است. در ادامه سرمایه گذاران بلند مدت حرف های بیشتری در تصمیم گیری استراتژیک خواهند داشت. ایجاد شغل هایی سرشار از فرصت های یادگیری و ارائه راه کارها و آموزش های موازنه سازی بین کارآیی و انعطاف پذیری برای مدیران ارشد،مدیران عالی باید دوره های آموزشی موازنه سازی بین کارایی و انعطاف پذیری را بگذرانند.

 

جهت  مشاوره ایزو 45001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره در امر مدیریت با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
بازنگری در مفهوم کارآیی
Description
زنگ خطرشرکت هایی که به کارآیی رسیده اند، سهم بیشتری از بازار و سود را به دست آورده و مدل مسلطی را در کسب و کار بنا نهاده اند. اگر یک مدل غالب برای کاسبی وجود دارد، پس باید همه دور این مدل غالب طواف کنند و این به استثمار خواهد انجامید،کسب و کارهای سوپرکارآ به صورت بالقوه استعداد بیشتری در دامن زدن به اختلالات اجتماعی دارند.
Author
Publisher Name
مشاوره ایزو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو گواهینامه ایزو گواهینامه CE آموزش ایزو