لوگو

ایزو 8583:

ISO 8583  یک استاندارد بین المللی برای کارت معامله مالی مبادله تبادل پیام است. این استاندارد سازمان بین المللی استاندارد برای سیستم هایی است که مبادلات الکترونیکی را آغاز می کنند که توسط صاحبان کارت ها با استفاده از کارت های پرداخت آغاز شده است.

ISO 8583  فرمت پیام و یک جریان ارتباطی را تعریف می کند تا سیستم های مختلف بتوانند این درخواست ها و پاسخ های معامله را مبادله کنند. اکثریت قریب به اتفاق انجام شده در زمانی که یک مشتری از یک کارت برای پرداخت در یک فروشگاه استفاده می کند (EFTPOS) از ایزو 8583 در برخی از مراحل زنجیره ارتباطات استفاده می کند، همانطور که معاملات انجام شده در دستگاه های خودپرداز. به طور خاص، هر دو شبکه MasterCard و ویزا ارتباطات مجاز خود را بر اساس استاندارد ISO 8583، و همچنین بسیاری از موسسات و شبکه های دیگر، پایه گذاری می کنند.

اگر چه استاندارد ISO 8583 استاندارد را تعریف می کند، معمولا به طور مستقیم توسط سیستم یا شبکه استفاده نمی شود. این مجموعه بسیاری از زمینه های استاندارد (عناصر داده) را که در همه سیستم ها یا شبکه ها باقی می ماند تعریف می کند و چندین زمینه اضافی را برای انتقال اطلاعات خاص شبکه برگزار می کند. این زمینه ها توسط هر شبکه برای انطباق استاندارد برای استفاده خود با زمینه های سفارشی و کاربردهای سفارشی استفاده می شود.

معامله مبتنی بر کارت به طور معمول از یک دستگاه خریدار معامله مانند یک ترمینال فروش یا یک دستگاه خودکار (ATM)، از طریق یک سری شبکه ها، به یک سیستم صدور کارت برای مجوز بر علیه حساب صاحب کارت منتقل می شود . داده های معامله حاوی اطلاعات مشتق شده از کارت (به عنوان مثال شماره حساب)، ترمینال (به عنوان مثال شماره بازرگانی)، معامله (به عنوان مثال مقدار)، همراه با سایر داده هایی که ممکن است به صورت پویا تولید شوند یا توسط سیستم های مداخله ای ایجاد شوند . بر اساس این اطلاعات، سیستم صدور کارت یا مجوز یا رد معامله را صادر می کند و یک پیام پاسخی را ایجاد می کند که باید به ترمینال در یک دوره زمانی از پیش تعیین شده منتقل شود.

برای مشاور ایزو و مشاوره استراتژی با آریان گستر تماس حاصل فرمایید.این مجموعه یکی از پیشتازان این حرفه در زمینه مشاوره استراتژی و سایر سیستمهای مدیریتی می باشد.

در مسیر موفقیت با ما همراه شوید.

مشاور  EFQM تخصص ماست.ایزو 9001 با آریان گستر

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *