انگ‌ بی‌درنگ

انگ‌ بی‌درنگ

انگ‌ بی‌درنگ را می توانید در متن زیر مطالعه بفرمایید:

 

 

“انگ بی‌درنگ” نوعی سوگیری شناختی است که فرد در توضیح و قضاوت رفتار دیگران بر شخصیت و ویژگی‌های ذاتی آنها بیش از اندازه تاکید می‌کند و عوامل محیطی و شرایطی را که آن فرد در آن قرار دارد نادیده می‌گیرد.

شخصیت‌

انگ بی‌درنگ گرایشی است به این باور که اعمال و رفتار انسان‌ها شخصیت‌شان را بازتاب می‌دهد و به قول معروف از کوزه همان برون تراود که در اوست. بر این اساس افراد رفتارهای به ظاهر از روی اختیار افراد را به شخصیت آن‌ها نسبت می‌دهند و رفتارهای ظاهرا تصادفی را به شرایط.

انگ بی‌درنگ در رانندگی

انگ بی‌درنگ در رانندگی خیلی رخ می‌دهد اگر کسی ناگهان جلوی ما بپیچد، اولین فکری که ممکن است به ذهن برسد این است که چه‌قدر عوضی! بعید است در وهله نخست این‌که شاید آن راننده باید به‌سرعت خودش را به پرواز بسیار مهمی برساند به ذهنمان خطور کند از آن طرف اگر ما ناگهانی جلوی کسی بپیچیم، تمایل داریم خودمان را قانع کنیم که چاره دیگری نداشتیم!در این حالت بر موقعیتی که در آن قرار داریم تمرکز می‌کنیم، مثلا این که دیرم شده و از این‌که رفتار ما ممکن است شخصیت‌مان را نشان دهد چشم‌پوشی می‌کنیم.

اتفاق بد

تقصیر را گردن چی یا کی انداختن نیز از جمله موضوعاتی است که انگ‌زدن در آن به چشم می‌آید مثلا در یک پژوهش، شرکت کنندگان باید مقصر یک اتفاق بد را مشخص می‌کردند نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که هر گاه اتفاق بدی برای دیگران می‌افتد، افراد حدود ۶۵% مواقع خود آن شخص و رفتارش را مقصر می‌دانند، اما هر گاه اتفاق بدی برای خود فرد می‌افتد، فقط ۴۴% مواقع خودشان را مقصر می‌دانند و بقیه مواقع هم تقصیر را می‌اندازند گردن شرایطی که در آن گرفتار بودند.

نقش‌های اجتماعی

انگ بی‌درنگ به‌خوبی نشان می‌دهد که در قضاوت چرا با دیگران سخت‌گیریم در حالی‌که بر خودمان راحت می‌گیریم هر انسانی نقش‌های اجتماعی متفاوتی را به‌عهده دارد،یک نفر باید در جایی مادر باشد، در جای دیگری معلم، فرزند، مشتری، دانشجو و غیره،وقتی به خودمان می‌نگریم بر همه این نقش‌ها آگاهی داریم پس اهمیت هر موقعیت را به خوبی درک می‌کنیم در نگاه به دیگری اما ذهن اغلب فقط یک نقش و موقعیت را مشاهده می‌کند و در نتیجه به نقش‌های متنوع فرد هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

سخن آخر

به خاطر تاثیر انگ بی‌درنگ افراد ممکن است به چنان باوری برسند که از دیدشان هرکسی که کار بدی می‌کند حتما آدم بدی است و کاملا چشم‌شان را بر پیرامون آن فرد ببندند
ما البته خیلی مواقع هم قضاوت صحیحی از رفتار دیگران داریم، اما نباید فراموش کنیم که ذهن ما در اثر انگ‌ بی‌درنگ تمایل دارد رفتار دیگران را بر اساس شخصیت افراد قضاوت و برای خویش تببین کند توجه به این موضوع خود باعث می‌شود از انگ بی‌درنگ خودداری کنیم.

 

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
انگ‌ بی‌درنگ
Description
 به خاطر تاثیر انگ بی‌درنگ افراد ممکن است به چنان باوری برسند که از دیدشان هرکسی که کار بدی می‌کند حتما آدم بدی است و کاملا چشم‌شان را بر پیرامون آن فرد ببندند  ما البته خیلی مواقع هم قضاوت صحیحی از رفتار دیگران داریم، اما نباید فراموش کنیم که ذهن ما در اثر انگ‌ بی‌درنگ تمایل دارد رفتار دیگران را بر اساس شخصیت افراد قضاوت و برای خویش تببین کند توجه به این موضوع خود باعث می‌شود از انگ بی‌درنگ خودداری کنیم.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخذ ایزو صدور ایزو صدور گواهی ایزو گواهینامه ایزو ایزو 9001:2015 Cb ایزو 'گواهینامه CE' دوره آموزشی ایزو دوره سرممیزی ایزو 9001 'استاندارد CE'