انعطاف ناپذیری به عنوان یک ترفند

انعطاف ناپذیری به عنوان یک ترفند را در متن زیر مطالعه بفرمایید:

♦در سال 1519 “ارنان کورتس” فاتح اسپانیایی، از کوبا به ساحل مکزیک رسید،او بلافاصله مکزیک را به عنوان مستعمره اسپانیا و خودش را فروانروای آن اعلام کرد. سپس با دستان خودش کشتی هایش را نابود کرد و هرگونه امکان بازگشت را برای خود و یارانش از بین برد.

تصمیم کورتس

♦از دیدگاه علم اقتصاد تصمیم کورتس با عقل جور درنمی آید،چرا باید از همان نقطه آغاز امکان بازگشت را از میان برداشت؟ چرا باید گزینه های جایگزین را از بین برد؟

برجسته ترین کارشناسان دنیا

♦یکی از برجسته ترین کارشناسان دنیا در زمینه مدیریت،هاروارد است،تنسن یک مسیحی متعهد است که زندگی خود را بر اساس میثاق هایش (یک عبارت قدیمی برای قول هایی که امکان شکست آنها نیست) مدیریت می کند.

مدیران جوان تر

♦او وقتی که جوانتر بود مدیران بسیاری را دیده بود که نیمه اول زندگی خود را به حرفه شان اختصاص می دادند تا در نیمه دوم زندگی که دیگر از نظر مالی مستقل شده اند، به خانواده خود بپردازند،غافل از اینکه خانواده شان تا آن زمان یا از هم پاشیده یا دیگر مدتهاست که از قفس پریده است.

انعطاف ناپذیر

♦به همین خاطر، کریستین با خدا عهد بست که آخر هفته ها کار نکند و در طول هفته نیز شام را در خانه و در کنار خانواده اش بخورد،چنین تعهدی گاهی او را مجبور می کرد که ساعت 3 صبح سرکارش حاضر شود. چرا باید تا این حد انعطاف ناپذیر بود؟

انعطاف ناپذیری افراطی

♦وقتی حرف از مسائل مهم در میان باشد، انعطاف پذیری دیگر نه یک مزیت،که یک تله است،کورتس و کلیتون کریستنسن،از انعطاف ناپذیری افراطی،برای رسیدن به اهداف بلندمدت شان استفاده می کنند؛اهدافی که اگر آنها نرمش بیشتری در رفتارشان داشتند، تحقق ناپذیر می بودند،اگر دائما مجبور باشید که بسته به وضعیت تصمیم گیری کنید، اراده شما سست می شود.

وارن بافت

♦همچنین اگر زندگی تان هم راستا با میثاق هایتان باشد، هرچه که باشد،مردم به تدریج دست از سرتان برخواهند داشت،وارن بافت، اساسا از مذاکره کردن سر باز می زند،”نه” یعنی “نه” و همه این را می دانند،بافت چنان اعتباری بابت انعطاف ناپذیری اش به دست آورده که از همان ابتدای کار بهترین پیشنهاد به او داده خواهد شد،بدون آنکه وقتش با چانه زنی تلف شود.

اصول بی قید و شرط

♦تهعدها،میثاق ها و اصول بی قید و شرط،ساده به نظر می رسند، اما این چنین نیست،فرض کنید پشت فرمان یک کامیون پر از دینامیت در جاده ای تک خطه و مستقیم در حال رانندگی هستید،یک کامیون دیگر دارد به سمت شما می آید که آن هم پر از دینامیت است،کدامیک اول فرمان را کج می کنید؟ اگر بتوانید راننده مقابل را متقاعد کنید که شما تعهد راسخ تری دارید،برنده می شوید،پیمان هایتان باید به همین اندازه قوی، باورپذیر و افراطی باشد تا سیگنال های ارسالی از آنها موثر واقع شود.

سخن آخر

♦با مکتب انعطاف پذیری خداحافظی کنید،انعطاف پذیری شما را دلسرد و خسته می کند و از اهداف تان منحرف خواهد کرد. خودتان را به میثاق هایتان زنجیر کنید،بدون تردید، پای بند ماندن به میثاق هایتان در صددرصد مواقع، راحت تر از پای بندی به آنها در 99 درصد اوقات است.

جهت مشاوره ایزو و بالا بردن سیستم کیفیت سازمان خود می توانید با کارشناسان آریان گستر تماس بگیرید.

با شماره های زیر تماس بفرمایید
02177942240-77959675

گواهینامه CE  اروپا از تخصص های ماست.

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

@Aryangostarco

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
انعطاف ناپذیری به عنوان یک ترفند
Description
اصول بی قید و شرط تهعدها،میثاق ها و اصول بی قید و شرط،ساده به نظر می رسند، اما این چنین نیست،فرض کنید پشت فرمان یک کامیون پر از دینامیت در جاده ای تک خطه و مستقیم در حال رانندگی هستید،یک کامیون دیگر دارد به سمت شما می آید که آن هم پر از دینامیت است،کدامیک اول فرمان را کج می کنید؟ اگر بتوانید راننده مقابل را متقاعد کنید که شما تعهد راسخ تری دارید،برنده می شوید،پیمان هایتان باید به همین اندازه قوی، باورپذیر و افراطی باشد تا سیگنال های ارسالی از آنها موثر واقع شود.
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *