لوگو

روش مهندسی ارزش

از روش مهندسی ارزش در چه مراحلی از طول عمر طرح استفاده می شودلازم است توجه داده شود که از روش مهندسی ارزش پیش از شروع طرح ، در برنامه ریزی استراتژیک ، تعیین اولویت طرح ها – در شرایط محدودیت منابع و تعدد طرح ها – برای انتخاب طرح با بیشترین ارزش ، تخصیص بهینه منابع ، شروع و برنامه ریزی طرح ، استفاده می شود و پس از شروع مطالعات طرح در مراحل زیر ، در طول عمر طرح ، مطالعات مهندسی ارزش مورد استفاده قرار می گیرد :

– مرحله مطالعه سیمای طرح ( شناسائی)

– مرحله مطالعات توجیهی طرح (مقدماتی)

– مرحله تهیه طرح تفضیلی و تعیین مشخصات فنی

– مرحله اجرای طرح

– مرحله بهره برداری و نگهداری

– مرحله بهسازی و نوسازی

قابل توجه است میتوانید از مقاله ارزش انجام دادن نیز دیدن فرمایید.

انجام تحلیل/ مهندسی ارزش در مراحل مختلف مطالعه و طراحی در برخی سازمان ها در کشورهای پیشرفته بر حسب بزرگی و پیچیدگی طرح ها الزامی شده است ، از جمله در اداره طراحی بزرگراههای انتاریو مراحل انجام مهندسی ارزش به شرحی که ملاحظه می شود ، می باشد :

در طرحهای کوچک و متوسط معمولی یک مرحله کارگاه مهندسی ارزش ۳ تا ۵ روزه در انتهای مطالعات توجیهی (مقدماتی) و در طرح های متوسط پیچیده ، علاوه بر آن ، یک کارگاه ۳ تا ۵ روزه نیز حدود ۶۰% پیشرفت مرحله طراحی تفصیلی ، برگزار می شود .

مهندسی ارزش یک سری از تکنیکها می باشد که با تفکر سیستمی‌، کارکردهای اصلی و فرعی یک محصول /خدمت را شناسایی کرده و ارزش هر کارکرد را نزد مشتری مورد آنالیزقرار می‌دهد .
مهندسی ارزش یکی از ابزارهای لازم برای نشان دادن ارزش محصول در رابطه با عملکرد آن می‌باشد. اکنون که میان سازندگان رقابت زیادی وجود دارد ، تولید کننده موفق کسی است که با توجه به نیاز مشتریان و با کیفیت و هزینه مناسب به عرضه تولید یا ارائه خدمت بپردازد . مهندسی ارزش می‌تواند از طریق تعیین نیازها و درخواست و خواسته‌های مشتریان این مهم را فراهم مینماید.

مهندسی ارزش یک روش کارآمد برای شناسایی و حذف هزینه‌های غیرضروری و بهینه سازی زمان اجرا و بهینه سازی یافته برای اصلاح ، بازنگری و نوآوری در فرآیند اجرای پروژه‌ها می باشد.

 در مسیر موفقیت با ما همراه شوید.

مشاوره ایزو با آریان گستر

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *