روش مهندسی ارزش

از روش مهندسی ارزش در چه مراحلی از طول عمر طرح استفاده می شودلازم است توجه داده شود که از روش مهندسی ارزش پیش از شروع طرح ، در برنامه ریزی استراتژیک ، تعیین اولویت طرح ها – در شرایط محدودیت منابع و تعدد طرح ها – برای انتخاب طرح با بیشترین ارزش ، تخصیص بهینه منابع ، شروع و برنامه ریزی طرح ، استفاده می شود و پس از شروع مطالعات طرح در مراحل زیر ، در طول عمر طرح ، مطالعات مهندسی ارزش مورد استفاده قرار می گیرد :

– مرحله مطالعه سیمای طرح ( شناسائی)

– مرحله مطالعات توجیهی طرح (مقدماتی)

– مرحله تهیه طرح تفضیلی و تعیین مشخصات فنی

– مرحله اجرای طرح

– مرحله بهره برداری و نگهداری

– مرحله بهسازی و نوسازی

قابل توجه است میتوانید از مقاله ارزش انجام دادن نیز دیدن فرمایید.

انجام تحلیل/ مهندسی ارزش در مراحل مختلف مطالعه و طراحی در برخی سازمان ها در کشورهای پیشرفته بر حسب بزرگی و پیچیدگی طرح ها الزامی شده است ، از جمله در اداره طراحی بزرگراههای انتاریو مراحل انجام مهندسی ارزش به شرحی که ملاحظه می شود ، می باشد :

در طرحهای کوچک و متوسط معمولی یک مرحله کارگاه مهندسی ارزش ۳ تا ۵ روزه در انتهای مطالعات توجیهی (مقدماتی) و در طرح های متوسط پیچیده ، علاوه بر آن ، یک کارگاه ۳ تا ۵ روزه نیز حدود ۶۰% پیشرفت مرحله طراحی تفصیلی ، برگزار می شود .

مهندسی ارزش یک سری از تکنیکها می باشد که با تفکر سیستمی‌، کارکردهای اصلی و فرعی یک محصول /خدمت را شناسایی کرده و ارزش هر کارکرد را نزد مشتری مورد آنالیزقرار می‌دهد .
مهندسی ارزش یکی از ابزارهای لازم برای نشان دادن ارزش محصول در رابطه با عملکرد آن می‌باشد. اکنون که میان سازندگان رقابت زیادی وجود دارد ، تولید کننده موفق کسی است که با توجه به نیاز مشتریان و با کیفیت و هزینه مناسب به عرضه تولید یا ارائه خدمت بپردازد . مهندسی ارزش می‌تواند از طریق تعیین نیازها و درخواست و خواسته‌های مشتریان این مهم را فراهم مینماید.

مهندسی ارزش یک روش کارآمد برای شناسایی و حذف هزینه‌های غیرضروری و بهینه سازی زمان اجرا و بهینه سازی یافته برای اصلاح ، بازنگری و نوآوری در فرآیند اجرای پروژه‌ها می باشد.

 در مسیر موفقیت با ما همراه شوید.

مشاوره ایزو با آریان گستر

02177942240-77959675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *