لوگو

ارزیابی عملکرد برنامه های آموزشی مدیران

ارزیابی عملکرد برنامه های آموزشی مدیران را می توانید در متن زیر مشاهده بفرمایید:

 

 

ارزیابی نتایج برنامه های مربوط به آموزش و پرورش مدیران و سرپرستان بسیار دشوارتر از ارزیابی برنامه های کارآموزی کارکنان است،زیرا آثار ملموس کار مدیران در کوتاه مدت به مراتب کمتر از کار مجریان می باشد،بی تردید هرگونه بهبود در کارایی و اثربخشی یک موسسه،صرف نظر از سایر عوامل،ناشی از عمل مشترک کارکنان و مدیران می باشد،منتها تعیین سهم هر یک از این دو گروه کار آسانی نیست.

برنامه های آموزش کارکنان

در هر صورت شاخص هایی که در مبحث ارزیابی برنامه های آموزش کارکنان اجرائی ذکر شد می توانند به صورتی دیگر،نشان دهنده تاثیر برنامه های آموزش مدیران نیز باشند،البته استفاده از شاخص های مذکور زمانی می توانند نشان دهنده اثرات برنامه های آموزشی و پرورشی مدیران باشد که همزمان با آن ها کارکنان تحت آموزش قرار نگرفته باشند،در غیر این صورت فقط می توان عملکرد برنامه های آموزشی را به طور اعم ارزیابی نمود.

گروه آزمایش و گروه کنترل

یکی از طرق تعیین آثار برنامه های آموزش و پرورش مدیران تقسیم نمودن مدیران به دو گروه،به عنوان گروه آزمایش و گروه کنترل و تحت آموزش قرار دادن گروه آزمایش و مقایسه عملکرد آن با گروه کنترل می باشد،طبیعی است که اگر سایر شرایط مشابه باشد بهبود عملکرد گروه آموزش دیده نشان دهنده آثار آموزش ارائه شده است.

آزمایش کردن شرکت کنندگان

یکی دیگر از روش های متداول و سنتی ارزیابی برنامه های آموزشی آزمایش کردن شرکت کنندگان بعد از خاتمه آموزش می باشد،البته اینگونه آزمایشات فقط می توانند دانش دریافتی شرکت کنندگان را ارزیابی نمایند.

روش مطلوب ارزیابی

بلاخره شاید بتوان گفت یک روش مطلوب ارزیابی برنامه های آموزش مدیران،نظرخواهی از شرکت کنندگان در آموزش و یا اشخاصی است که به نحوی با آموزش دیدگان تماس شغلی دارند.

آموزش های پر خرج رده های مدیریت

گو اینکه ارزیابی دقیقی از نتایج حاصل از آموزش های پر خرج رده های مدیریت نمیتوان کرد اما تجربه نشان داده است که سازمان ها و مؤسسات موفق جهان در این زمینه پیشرو بوده اند،بنابراین شاید بتوان ادعا کرد که اینگونه هزینه ها حداقل در دراز مدت اثرات مطلوب خود را خواهد بخشید.

تقویت مهارت ها و تخصص های فنی

شاید بی مناسبت نباشد که در خاتمه تاکید شود که نظام بهسازی منابع انسانی لازم است حداقل به همان میزان که به تقویت مهارت ها و تخصص های فنی می پردازد به مقوله رفتاری کارکنان و مدیران اهمیت دهد،زیرا توجه به این جنبه از سرمایه های انسانی باعث تقویت سرمایه اجتماعی سازمان می شود که اهمیت آن در موفقیت سازمان ها از منابع و سرمایه های مالی اگر بیشتر نباشد،مسلما کمتر نیست.

 

جهت مشاوره ایزو 9001 در هر لحظه کارکنان فنی و کارشناس شرکت آریان گستر پاسخگوی شما می باشند،لذا همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

02177942240-77959675

مشاوره استراتژی با آریان گستر

در مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

شرکت آریان گستر

Summary
Article Name
ارزیابی عملکرد
Description
تقویت مهارت ها و تخصص های فنی شاید بی مناسبت نباشد که در خاتمه تاکید شود که نظام بهسازی منابع انسانی لازم است حداقل به همان میزان که به تقویت مهارت ها و تخصص های فنی می پردازد به مقوله رفتاری کارکنان و مدیران اهمیت دهد،زیرا توجه به این جنبه از سرمایه های انسانی باعث تقویت سرمایه اجتماعی سازمان می شود که اهمیت آن در موفقیت سازمان ها از منابع و سرمایه های مالی اگر بیشتر نباشد،مسلما کمتر نیست. 
Author
Publisher Name
آریان گستر
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *